Kamenná prodejna: Čistovická 499/54, Praha 6. Otevřeno Po-Pá: 11-18, Čt: 11-20 hod. Tel. 725 729 111
Servis aktuálně: Krátké dodací lhůty, přesto doporučujeme příjem zakázky objednat předem.

Bloky popisku ZA

Dny Dopravy zdarma

Nyní při objednávce nad 300,- kč nabízíme dopravu zdarma: PPL private, PPL ParcelShop, nebo Balík do ruky

návod BLOKY PO ( před)

vytvořit popisek ve flox,

přepnout do HTML,

okopírovat,

uložit do PS PAD,

změnit kódování češtiny na windows 1250

uložit jako .txt do PC v prodejně dokumenty / capsa / soubory_PO

Pak v cezarovi nastavit do sloupce "popisek PO" číslo popisku,


Zatím je to uděláno tak, že číslo popisku nesmí mít v sobě nulu, nula funguje jako oddělovač v případě řetězení popisků.

oddělování popisků zatím nevyzkoušeno . 8.1.2018

Dny dopravy zdarma

kód 16 Yamaha 2018 komplet na konec popisku

 

Elektrokolo HAIBIKE s pohonem YAMAHA je dobrá volba.

Hlavní přednosti pohonů Yamaha:

 • velký kroutící moment
 • okamžitá reakce při rozjezdu
 • možnost užití dvoupřevodníku

Středové elektromotory Yamaha o výkonu 250W vynikají velkým kroutícím momentem, vyšším, než motory Shimano Steps 6000 a Bosch řady Active a Performance, jako jedny z mála umožňují použití dvou převodníků a superrychle reagují při rozjezdu. Středové motory na rozdíl od motorů v předním, či zadním kole dosahují vyšší účinnosti, což má zásadní vliv na celkový dojezd kola. V případě režimu ECO a ECO+ a základní baterii 400Wh je dojezd až 100 km. 

3 motory, 3 ovládací panely, 2 baterie 

Aktuálně (2018) jsou k dispozici 3 středové pohony YAMAHA: PW, PW-SE a PW-X

Motory PW a PW-SE jsou mechanicky identické, liší se pouze odlišným software, motor PW-SE je "vyladěn" pro sportovněji založené cyklisty, kteří šlapou vyšší kadencí a umí komunikovat s novým ovládacím panelem Matrix. 

Naproti tomu motor PW-X je zcela odlišný motor pro extrémní sportovce. Tento motor má zcela odlišný tvar a není zaměnitelný s předchozími dvěma. Disponuje režimem EXPW (320% přípomoci a kroutící moment až 80Nm, viz tabulka)

Válka motorů porovnání parametrů Yamaha PW , PW-SE a PW-X

Elektromotor je řízen controlerem, nebo-li řídící jednotkou

Mozek s trojicí senzorů

Řídící jednotka se stará o jízdní komfort, dlouhý dojezd a bleskovou akceleraci. Obyčejné elektrokolo má pouze jeden senzor, který sleduje, zda točíte nohama a podle toho zapíná, nebo vypíná motor. Pohon Yamaha má dva senzory otáček (hallovy sondy pro měření rychlosti kola a kadence šlapání) a jeden tenzometr (snímač síly) na měření síly vyvinuté cyklistou na pedály. Porovnáváním naměřených hodnot pak řídící jednotka ovládá výkon motoru, což má zásadní vliv na celkový dojezd.

Řídící jednotka Yamaha E-bike se stará o jízdní komfort, dlouhý dojezd a bleskovou akceleraci

Bleskový start

Yamaha byla jedním z prvních výrobců elektropohonů, kteří se zaměřili na co nejrychleší odezvu motoru při rozjezdu. Zatímco u levného elektrokola, kde je na hřídeli středového složení plastové kolečko s několika magnety a snímač pulzů (musíte otočit klikami o 180 stupňů aby řídící jednotka dostala dostatek impulzů pro zapnutí motoru) Yamaha spoléhá na torzní snímač, který 1000x za sekundu snímá tlak na pedálech a podle toho zapíná a následně reguluje výkon motoru.

elektrokolo yamaha - bleskový rozjezd  
Z grafu je zřejmé, že motor Yamaha reaguje při rozjezdu téměř okamžitě.

Nakopnutí po startu

Na druhém grafu vidíme, že motor Yamaha vyvine velký kroutící moment i při nízkých otáčkách pedálů. A právě tahle vlastnost nám pomůže při rozjezdu do kopce. 

graf kroutícího momentu Yamaha PW

A poslení graf do třetice: 

Diagram podpory výkonu

Z diagramu je zřejmé, že systém se snímáním sil působících na pedály průběžně mění výkon motoru podle toho, zda se cyklista potřebuje rychle rozjet, jede po rovině, či stoupá.Diagram podpory výkonu elektrokol Yamaha a Bosch  

Snadné ovládání

Na kolech s pohonem Yamaha se používá buď LCD displej s oddělenýmm ovládacím panelem v blízkosti levé rukojeti, nebo jednodušší LED panel.

Ovládací panel v kombinaci s LCD displejem (na kolech střední a vyšší třídy) je namontován v blízkosti levé brzdové páky a na tlačítka dosáhnete palcem, aniž byste se museli pouštět řídítek.

 

Haibike - ovládací panel Yamaha

Levými šipkami ovládáte režim asistence od ECO+ módu přes ECO, STANDARD až po HIGH, nebo vypnutí asistence, pravé horní tlačítko zapíná a vypíná světla a spodním pravým tlačítkem měníte zobrazení na displeji. panel ještě obsahuje boční tlačítko se symbolem kola pro podporu při tlačení kola do kopce (6 km/h) a tlačítko úplného vypnutí. 

Přehledný displej

zobrazuje vše co je potřeba a ještě něco navíc. Co nás bude zajímat je rychlost, (20 mm vysoké číslice) zvolený stupeň asistence, zůstatková dojezdová vzdálenost (kolik km ujedeme ještě ve zvoleném režimu na baterii) ukazatel podpory (osmibodový sloupec), jedenáctistupňový ukazatel stavu nabití baterie a rozličné funkce běžného tachometru. Tenký displej se dá z řídítek sejmout a odnést. Vychytávkou Haibiku od roku 2016 jsou ještě hlubší řídítka tak, aby v případě pádu kola byl displej schován v prohlubni řídítek a minimalizovalo se riziko poškození tachometru.

přehledný displej a snadné ovládání elektrokola Haibike

Režim diagnostiky

Poslední funkcí displeje je režim diagnostiky. V případě, že se při zapnutí displeje vyskytne chyba nebo závada v systému elektrokola, systém na to poukáže blikáním ukazatele režimu podpory a ukazatele stavu nabití akumulátoru a na tachometru se zobrazí ERROR s číslem chyby.

LED displej

Na levnějších elektrokolech je na rozdíl od LCD displeje osazen jednoduchý řídící panel se svítivými diodami. 

Led displej Jamaha na kolech Haibike

Tento LED panel má jen základní funkce důležité pro ovládání řídící jednotky, nemá funkce tachometru a má pouze 3 režimy asistence, chybí režim ECO PLUS. Panel je umístěn v blízkosti levého gripu, tak aby tlačítka změny asistence byla dosažitelná palcem bez pouštění řídítek. Toto řešení uvolní místo na středu řídítek například pro úchyt řídítkové brašny. LED displej není snímatelný.

 

Lze LED displej nahradit displejem LCD?

výměna led displeje yamaha

Nahradit LED displej displejem LCD s ovládacím panelem je možné, ale zejména kvůli vysoké ceně držáku displeje s ovládacím panelem se cena takové úpravy šplhá ke 4000,- kč

Nový displej MATRIX

od roku 2017 je na elektrokolech s pohonem Yamaha dodáván nový pancéřovaný displej Matrix. Ten ale není kompatibilní s motorem PW.

displej yamaha matrix

Hlavní výhodou Matrixu je, že je možné jej umístit vedle představce, nebo integrovat do představce, takže jde odcizit velmi obtížně, navíc nepřekáží například montáži řídítkové brašny.

Matrix zobrazuje následující veličiny:

trvale zobrazené:

 • okamžitá rychlost
 • stav nabití baterie v %

volitelně zobrazené:

 • průměrná rychlost
 • maximální dosažená rychlost
 • denní vzdálenost
 • celková vzdálenost
 • předpokládaný dojezd v závislosti na zvoleném režimu asistence
 • zbývající kapacita baterie
 • kadence
 • hodiny
 • stopky

Zvolený stupeň asistence indikuje barevná svítivá dioda.

Tento LCD displej s označením MATRIX disponuje rozhraním Bluetooth,

na displeji je mikro USB port umožňující nabíjení například telefonu, nebo navigace proudcem 1A.

Čitelnost displeje je podle mého názoru horší ve srovnání se standardním LCD displejem dodávaným k motoru PW,

Rámová baterie SONY

Haibike používá rámovou Lithium-iontovou baterii vyrobenou v japonské továrně SONY s bočním vkládáním, která přímo navazuje na elektromotor a společně se spodní rámovou trubkou tvoří elegantní designový útvar. Akumulátor Yamaha má vlastní počítač, který informuje o zůstatkovém stavu nabití akumulátoru a také o podezření na chybu pomocí LED kontrolek.

Rámová Li-Ion baterie elektropohonu Haibike

U levnějších kol je dodávána baterie s kapacitou 400 WH do vyšších modelů je dodávána baterie s kapacitou 500 WH. Baterie jsou navzájem zaměnitelné.  

Výkonná nabíječka

Yamaha dodává k elektrokolům nabíječku s dobíjecím proudem 4A. Nepatří sice k nejmenším a nejlehčím (cca 800 gramů) ale o to rychleji s ní nabijete baterii doma nebo na cestách. 

Jak dlouho trvá nabíjení?

Nabíjení lithiových baterií neprobíhá lineárně, používá se metoda CCCV , zpočátku nabíjení probíhá rychle (u 500wh baterie za 3 hodiny cca 80%) a ke konci se nabíjení zpomaluje, k plnému nabití je potřeba cca 5 hodin.

 

 

nabíječka yamaha pro elektrokolo Haibike Sduro

V nabídce máme podsedlovou brašnu speciálně vyrobenou pro nabíječku, takže při delších cestách můžete baterii dobít, třeba při zastávce na oběd. Za hodinu nabíjení dobijete cca 30% kapacity. Když se vás hostinský s obavami zeptá, kolik ta nabíječka žere, tak jej můžete uklidnit tím, že při příkonu něco přes 160 Wattů a při ceně jedné kilowatthodiny 4 kč, mu dlužíte kolem 63 haléřů za hodinu. 

Kolekce Haibike 

pokrývá celé spektrum sportovních kol od pevných 27,5 a 29" MTB přes kola crossová, enduro až po sjezdový speciál. Haibike se nevyhýbá ani dětským elektrokolům na kolech 24" a elektrokolům sněžným. Haibike designuje a vyrábí atraktivní elektrokola pro všechny věkové kategorie. 

Kola Haibike SDuro s pohonem Yamaha používá k tréninku také YAMAHA MOTO GP TEAM v čele s legendou Valentinem Rossim.

"...Nikdy jsem nezažil něco takového! Od prvního šlápnutí mám pocit, jako by mě někdo tlačil...."

Valentino Rossi o Haibike a Yamaha pohonu

 Proč pořídit elektrokolo Haibike u Velofiala?

Vyzkoušejte elektrokolo před nákupem

Nekupujte zajíce v pytli a před nákupem si Yamahu vyzkoušejte. Zapůjčíme vám testovací kolo Haibike SDuro se středovým pohonem Yamaha, na den nebo na celý víkend. Otestujete elektrokolo na vlastní trati přesně dle vašich představ.

vybíráte elektrokolo

Dvoupřevodník a vítr v zádech

Nechte se překvapit vysokým kroutícím momentem v kopcích, okamžitou reakcí motoru na každé vaše šlápnutí a také nejúspornějším režimem ECO PLUS, kterému přezdíváme "vítr v zádech" Využijte dvoupřevodníku, který jako jeden z mála výrobců Yamaha nabízí a vyždímejte akumulátor až na dno, abyste si ověřili, jaký dojezd SDuro ve skutečnosti má.

Více o možnosti otestování elektrokola Haibike SDuro zde:

Nastavení posedu

nastavení posedu u elektrokola

Bez správného nastavení posedu nebude jízda na kole tím správným požitkem. Až budete mít vybrané správné kolo s vhodnou velikostí rámu, přijde na řadu přizpůsobení posedu podle postavy a podle jízdního stylu. Jiný sklon trupu volí závodníci a jiný rekreační turisté. Pokud nevystačíme s rozpětím, které umožňuje posouvat sedlovkou, sedla a představec, přichází na řadu možnost výměny představce za jiný s větším sklonem, nebo různých nástavců, které umožňují zvednout řídítka a docílit většího pohodlí.

Úpravy na míru

Málokteré kolo z výroby přesně vyhovuje požadavkům zákazníka. Jsme připraveni vyměnit některé komponenty, jako například sedlo, sedlovku, představec či pneumatiky, abychom jej vyladili dle vašich požadavků. U elektrokol bývá potíž s umístěním košíku na láhev a proto disponujeme různými objímkami úchyty a držáky speciálně vyvinutými pro elektrokola.

 úprava elektrokola na míru

Pokud již si na kolo s kotoučovými brzdami poručíte stojánek, expediční nosič a blatníky se vzpěrami, vybereme komponenty, které jsou navzájem kompatibilní a vše namontujeme precizně, aby celek byl funkční a zároveň působil elegantně.

Osvětlení

je samostatnou kapitolou. Buď jej vyřešíte bateriovými svítilnami, nebo využijete možnost napájet osvětlení z pohonného akumulátoru elektrokola a zapínat jej již existujícím tlačítkem na ovládacím panelu. V nabídce máme několik LED světlometů určených speciálně pro elektrokola. V tom případě je potřeba protáhnout kabel rámem a připojit pomocí speciálního konektoru do řídící jednotky v motoru. Tuto úpravu provedeme zdarma, platíte jen svítilnu a montážní materiál. Doporučujeme takto řešit pouze přední osvětlení a dozadu použít blikačku. Máme skladem i blikačku, u které výrobce dodává úchyt připravený pro montáž na nosič, takže u kola osazeného nosičem netřeba improvizovat.

Čip tunning zdarma

Odblokování maximální rychlosti 25 km/h, do které funguje přípomoc motoru vám na přání provedeme zdarma. Platíte pouze za samotný čip.

Před tím vás seznámíme s riziky, které tento zásah představuje.

Pokud si úpravu neobjednáte již před samotným nákupem, je dobré se na úkon objednat předem. Pak jej provedeme na počkání cca do hodiny. Nabídka čipů pro zvýšení rychlosti zde:

zrychlení elektrokola - velofiala

Nákup na splátky

Pokud se vám nehodí uhradit elektrokolo najednou, zprostředkujeme Vám nákup na splátky od společnosti ESSOX, dceřiné společnosti Komerční banky.

Na elektrokola Haibike jsme schopni nabídnout i oblíbenou variantu splácení 10x10 bez navýšení.

elelktrokolo na splátka bez navýšení

Zaplatíte 10 měsíčních splátek ve výši 10% z ceny zboží, ani korunu navíc.

Tuto variantu nelze kombinovat s žádnými slevami ani akcemi jako například dárek ke zboží.


Info o možnosti nákupu na splátky na 777 61 51 88 (Tomáš Fiala)

 

Formátování akumulátoru zdarma,

jak nabízí někteří prodejci, vám zcela určitě nenabídneme. Naformátovat vám můžeme leda harddisk, nebo text.

 formátování disku

Akumulátorů se týká formování (nikoliv formátování) a to zejména akumulátorů olověných, niklokadmiových a niklmetalhydridových, když jsou dlouho nepoužívané a následně "podbité". Články se po delší nečinnosti, obvykle několik měsíců, stanou chemicky málo aktivní - jakoby zleniví a není možné využít celou jejich kapacitu. Na vině jsou chemické reakce, které způsobí zmenšení aktivní plochy chemických sloučenin na elektrodách akumulátoru. Formováním dojde k aktivaci chemických reakcí a obnově plné kapacity článků

V žádném případě ale nelze formovat články lithiové. Ty se totiž do stavu podbití vůbec nesmějí dostat, neboť by došlo k jejich nevratnému poškození. Takže u Li-Ion baterie zapomeňte na formátování a formování, ale přesto je třeba baterii věnovat zvýšenou péči, aby sloužila mnoho let.

A právě proto jsme tady s naší bezplatnou nabídkou:

Péče o baterii 

Lithiová baterie Yamaha tvoří uzavřenou jednotku s vlastním BMS (battery management system) řízenou mikroprocesorem. BMS řídí nabíjení a vybíjení článků tak aby se nedostaly mimo pracovní rozsah napětí, teploty, aby byly tzv. vybalancované a zároveň nedošlo k vybití pod bezpečnou mez. Tuto baterii lze pouze diagnostikovat, zjistit počet absolvovaných nabíjecích cyklů, připravit ji na zimní uskladnění a případně změřit její reálnou kapacitu.

péče o baterii elektrokola

Baterii od nás dostanete plně nabitou, připravenou k používání a během provozu vám nabídneme zdarma kontrolu a měření reálné kapacity. K tomuto účelu používáme počítačem řízený Battery analyzer BA 600. Nabídka platí po dobu záruky a je vhodné ji využít během podzimu, kdy se chystáte baterii uskladnit. Více o tom, jak pečovat o baterii a prodloužit její životnost se dočtete v našich článcích zde.

Přilba zdarma jako dárek

přilba zdarma k elektrokolu jako dárek

K pořádnému elektrokolu, což Haibike zcela určitě je, si zasloužíte pořádnou helmu. Vyberte si z naší nabídky propracovaných přileb německé značky UVEX, případně domácí značky Author. Helmu je vhodné vybírat a vyzkoušet přímo v naší prodejně, v případě e-shopové objednávky napište název helmy do poznámky v objednávce. * akce přilba zdarma jako dárek nelze kombinovat s jakýmikoliv slevami, cena přilby je omezena částkou 3000,- kč. Nabídka přileb zde:

Doprava zdarma

Doprava elektrokol zdarma

Jsme nejraději, pokud si kolo vyzkoušíte přímo v naší kamenné prodejně a zde jej i převezmete. Pokud potřebujete nové kolo dopravit domů, do 20 km jej zdarma dovezeme, na delší vzdálenosti jej odešleme přepravní společností v krabici. Na kole, které jsme před tím sestavili a vyzkoušeli, budou odmontovány pedály, řídítka, přední kolo a sedlo se sedlovkou. Sestavení takového kola zabere pár minut, budete ale potřebovat sadu imbusů a klíč na pedály.

Prodejem elektrokola náš servis nekončí

Nové kolo je potřeba pořádně zajet a následně důkladně zkontrolovat a seřídit. U nového kola se očekává, že se usadí tahy bovdenů a tím se "rozhodí" krok přehazovačky, dojde k rozcentrování kol a případně zazlobí některý komponent. Proto je vhodné po ujetí cca 150 km dopravit kolo k nám do servisu a my jej kompletně zkontrolujeme a seřídíme.

servis elektrokol Haibike

Garanční prohlídka

je seznam úkonů, které je nutné provést po určité době používání kola, aby se předešlo možným závadám v budoucnu. Garanční prohlídka není povinná, ale její absolvování doporučujeme.

Garanční prohlídka a následné seřízení je u nás ZDARMA

Je třeba ji absolvovat nejpozději do půl roku od zakoupení, ideálně po 10 hodinách provozu. I potom je potřeba se o elektrokolo pravidelně starat. A s tím Vám také pomůžeme.


I nadále zajistíme potřebný servis vašeho elektrokola jak po stránce mechanické, tak elektrické a věříme, že se budeme pravidelně setkávat.

Kód 17 Haibike Bosch 6.1. 2018

Elektrokolo s pohonem BOSCH patří k tomu nejlepšímu, co lze na poli jízdních kol s elektropohonem pořídit.

Firmu Bosch a její výrobky netřeba představovat, v segmentu pohonů elektrokol se Bosch pohybuje od roku 2010. Bosch si zakládá na tom, že celý systém (kromě japonských článků pohonné baterie) je vyráběn v Evropských zemích. Německé kvalitě odpovídá také cena, která je vyšší, než pohonné jednotky z Asie.

 sada elektropohonu elektrokol Bosch

Na obrázku středový motor Performance CX s rámovou baterií a "chytrým" displejem intuvia s ovládacím panelem s tlačítky a joystickem.

Jako stavebnice LEGO

V současnosti je k dispozici stavebnicový systém čítající 5 středových motorů s různými vlastnostmi, 3 typy ovládacích panelů a pohonné rámové, nosičové baterie s energií 300, 400 a 500 Wh. Od roku 2018 existuje možnost duálního zapojení dvou baterií a s výslednou energií 1 kWh v rámu lze lehce překonat vzdálenost 200 km na jedno nabití. Systém doplňují 3 typy nabíječek.

Od rekreačního využití až po adrenalinový sport

Výrobci elektrokol mohou namíchat komponenty tak, aby vzniklo na jedné straně úsporné cestovní elektrokolo s dlouhým dojezdem, nebo nadupaný sportovní speciál do extrémních podmínek na straně druhé.

Jediné, co konstruktéry svazuje, jsou normy omezující maximální rychlost na 25 km/h (nebo 45 km/h pro tzv. rychlá elektrokola ) a nominální výkon 250W, který ale, jak se dočteme níže, ve špičkách může dosahovat až úctyhodných 610 Wattů!

Představení jednotlivých stavebních kamenů:

Elektromotor

Základem každého elektrokola je elektromotor s řídící jednotkou. Ta je integrována v pouzdře motoru a komunikuje s ovládacím panelem, s externím snímačem rychlosti a baterií ( ano i s baterií a pokud jí podstrčíme jinou baterii, než originální, systém nebude fungovat).

Jak vybrat správný motor BOSCH?

 

jak vybrat motor bosch na elektrokolo

Pro základní orientaci poslouží obrázek výše, nyní probereme vlasatnosti jednotlivých motorů:

Motory Active line a Active line PLUS

Nejmenší a nejlehčí z rodiny motorů Bosch ( 2,9 kg ). Motor Bosch active line je velmi tichý, úsporný a designově čistý. Poskytuje podporu pro jízdu ve městě, ideální pro dojíždění do zaměstnání, či víkendové vyjížďky v lehkém terénu. Nízký kroutící moment 40 Nm se projevuje jemnou akcelerací a téměř jej nevnímáme. Nízký kroutící moment souvisí s nižší spotřebou a tím delším dojezdem. Reálný dojezd v běžném městském provozu s baterií 400 Wh se blíží sedmdesáti kilometrům. Nový motor Active line má na rozdíl od motorů Performance běžný velký převodník a může být namontován na kole s torpédem ( protišlapací brzdou) Motor poskytuje maximální podporu 250% vzhledem k síle vynakládané samotným cyklistou.   

Motor Active line PLUS

má o trochu větší kroutící moment (50Nm) a maximální podporu ve výši 270%, jinak je identický s Active line.

Bosch active line 2018 motor  Oceněn cenou RED DOT AWARD 2017 

 

Motor Performance line 

má větší kroutící moment oproti Active line ( max 63Nm ) maximální podpora je ve výši 275% vzhledem k výkonu cyklisty, vyrábí se v provedení s maximální rychlostí 25 km/h a také ve verzi s rychlostí do 45 km/h (350W) pro tzv. rychlá elektrokola.

Provoz rychlých elektrokol je schválen na celém území EU již od 1.1.2016, v Česku je však velmi problematické takové kolo přihlásit a provozovat ( nutnost přidělení registrační značky, řidičské oprávnění na malý motocykl, platba povinného ručení a nemožnost legálně používat cyklostezky)

motor bosch performance lineMotor řady Performance Line je určen pro cyklisty se sportovními ambicemi a nejlépe je mu na lesní pěšině v členitém terénu a na singltrailech.

Motor Bosch Performance CX

motor pro elektrokolo Bosch Performance CX

Motor Performance CX ve srovnání se svými  bratry Active  a Performance  vyniká nejvyšším kroutícím momentem v režimech Turbo a eMTB a sice hodnotou 75 Nm. 

Předurčení pro nejdrsnější jezdce MTB signalizuje již tvar pohonné jednotky s menším pouzdrem a matnou povrchovou úpravou. Jednotka poskytuje silné zrychlení a v turbo režimu nejvyšší kroutící moment ze všech pohonných jednotek Bosch.

V turbo režimu poskytuje jednotka téměř trojnásobný výkon, než je výkon jezdce, přesně je to 300% výkonu cyklisty. 

Nový režim eMTB

Od poloviny roku 2017 je k dispozici nový režim eMTB. jedná se o jakýsi automat, který sám přepíná mezi ostatními režimy - od Tour po Turbo. Až 300% podpory a neuvěřitelné dynamiky poskytují tu nejlepší možnou podporu na všech terénech, stejně jako lepší akceleraci. Podpora motoru se automaticky přizpůsobuje jízdnímu stylu jednotlivce, takže není třeba ručně měnit režimy podpory. Kdo jednou zkusí, už režim eMTB nevypíná. 

Režim eMTB nahrazuje režim SPORT. Režim eMTB lze aktivovat i u starších kol s pohonem Performance line CX. Upgrade vám provedeme po dohodě na počkání.   

Podrobnosti k jednotlivým režimům níže.

 

Pro snazší orientaci v parametrech motorů Bosch uvádím následující tabulku. V tabulce jsem označil údaje, které stojí za povšimnutí.

porovnání parametrů motorů bosch pro elektrokola

komentář:

* Velikost podpory motoru ve vztahu k výkonu cyklisty

znamená, že řídící jednotka měří tlak na pedály a podle toho reguluje výkon motoru. V uvedeném případě stojí za zmínku, že u motoru Performance CX v režimu TURBO je tato podpora až 300 % výkonu cyklisty samotného.

** Kroutící moment

je hodnota, která udává jakou sílu má motor při určitých otáčkách, u elektrokol to bývají ty otáčky středové hřídele, na které je daný pohon konstuován, tedy na kadenci 100-120 otáček za minutu.

Protože některé motory mají vloženou převodovku mezi kliky a převodník ( a ten se točí 2,5 x rychleji s 2,5x menší silou) a některé ne, je hodnota v tabulce přepočítána tak, jako kdyby tam převodovka nebyla.

Velikost kroutícího momentu nás bude zajímat při rozjezdu do kopce,

nebo v TURBO režimu, kdy motor pracuje na maximální výkon.  Pak se stane, že ve srovnávacím testu elektrokol pořádaném redaktory nejmenovaného časopisu propadne horské elektrokolo nejmenované značky, do kterého výrobce umístil motor s malým kroutícím momentem. To horské elektrokolo se v testu do kopce vůbec nerozjelo. Jinými slovy motory s malou hodnotou kroutícího momentu se hodí pro městská a crossová kola, pro horská kola se hodí motory s vyšší hodnotou kroutícího momentu. 

A nyní je jasné, proč v tabulce má motor Active line v TURBO režimu maximální kroutící moment 40Nm a naproti tomu motor Performance CX na té stejné hodnotě začíná v režimu ECO.

Motor Performance CX disponuje maximálním kroutícím momentem 75Nm, což oceníme, právě v náročném terénu, kde má kolo s tímto pohonem pohádkovou akceleraci. Kdo nevyzkoušel, neuvěří :-)

 

Jak je možné, že i když mají všechny motory stejný nominální výkon 250 Wattů, mají rozdílný kroutící moment?

Velikost kroutícího momentu je totiž závislá na výkonu a otáčkách, výkon je omezen legislativou na 250W a otáčky jsou shodné s frekvencí šlapání a ta má také své limity.

Výkon je dán součinem úhlové rychlosti a kroutícího momentu.

Jedinou možností, jak docílit vyššího kroutícího momentu je zvýšit výkon motoru.

Ten není překročen trvale, ale krátkodobě při akceleraci nebo do prudkého kopce. A to legislativa umožňuje.

V technických specifikacích jsem vyšťoural, že BOSCH uvádí tyto hodnoty maximálního výkonu:

365 W při 70 otáčkách a 415 W při 78 otáčkách za minutu u motoru Active line

455 W při 70 otáčkách a 570 W při 88 otáčkách za minutu u motoru Performance line

540 W při 70 otáčkách a 610 W při 80 otáčkách za minutu u motoru Performance CX

zdroj BOSCH Technical Customer Documentation 2015

 

Uvedené překročení maximální povolené hodnoty výkonu 250W neporušuje platnou legistlativu, protože se nejedná o nominální (průměrné) hodnoty, ale o krátkodobé překročení.

 

Kombinace 300 % podpory, točivý moment 75 Nm a 610 W výkonu

dělá z pohonu Performance CX doslova démonizovaný produkt. Pozor, jízda na kole s pohonem Performance CX vzbuzuje závislost !

 

Maximální kadence, při které motor pomáhá

Všiměte si (v tabulce výše), že motory Active jsou navrženy tak, aby maximální výkon poskytovaly při nižší frekvenci šlapání (100 otáček za minutu) než motory vyšší kategorie (Performance line 105 otáček a Performance CX 120 otáček za minutu)

Důvodem je fakt, že trénovaný cyklista je zvyklý točit nohama vyšší kadencí, (optimum se nachází právě v blízkosti 120 ot/min) než rekreační cyklista, který běžně točí 60-80 ot/min.

Funkce rozpoznání řazení

Touto funkcí jsou vybaveny všechny motory Bosch určené do sestavy s klasickou přehazovačkou. Vychytávka funguje tak, že v okamžiku, kdy začneme přehazovat, řídící jednotka tento stav na základě informací ze senzorů rozpozná a přechodně sníží výkon motoru. Tím šetří přehazovačku, řetěz i jednotlivé pastorky. Funguje to perfektně. 

Již víte, který motor je pro vás ten pravý?

  

Ovládací panely

 ovládací panely Bosch Purion, Nyon a Intuvia

S řídící jednotkou se budeme dorozumívat pomocí ovládacího panelu s displejem, který je nejvhodnější?

Intuvia Nyon, nebo Purion?


Elektrokola s pohonem Bosch jsou nejčastěji dodávána se základním ovládacím panelem INTUVIA, dražší modely s "chytrým" panelem NYON. Tyto displeje se montují na střed řídítek nad představec a k levé ruce vede kabel s ovládacími tlačítky.


Intuvia nebo Nyon?

V roce 2017 přibyl do rodiny panel Purion (displej kombinovaný s tlačítky).

Ovládací panel Purion se odstěhoval k levému gripu a uvolnil tak místo na středu řídítek například pro brašnu.

displej Bosch Purion

Popišme si vlastnosti ovládcích panelů podrobněji:

Intuvie

Počítač Intuvia má vlastní akumulátor, takže můžeme zobrazovat hodnoty a měnit nastavení i když není umístěn na kole. Můžeme jej také dobíjet přes USB, například z počítače. Pokud je panel Intuvia v držáku na řídítkách, je jeho akumulátor dobíjen z hlavní baterie elektrokola. Akumulátor není uživatelsky výměnný a pokud dojde k jeho zničení (typicky tehdy, pokud jej přes zimu necháte na kole v garáži a zmrzne) pak displej funguje pouze pokud je v držáku a je napájen z hlavní baterie. 


Součástí displeje Intuvia je malý ovladač se čtyřmi tlačítky, který se montuje na řídítka do bezprostřední blízkosti rukojeti, tak aby bylo možno celý systém ovládat palcem bez pouštění řídítek. Ovladač má dvě tlačítka pro zvýšení, snížení, nebo vypnutí asistence, jedno tlačítko na ovládání zobrazení hodnot na displeji a jedno pro podporu při tlačení kola (WALK do 6 km/h) zbylá tlačítka jsou součástí displeje.

XDuro počítač Intuvia

Intuvia zobrazuje:

 

  • okamžitou rychlost
  • průměrnou rychlost
  • maximální rychlost
  • denní vzdálenost
  • celkovou vzdálenost
  • hodiny
  • čas jízdy
  • předpokládaný dojezd v závislosti na zvoleném stupni asistence a aktuálním nabití akumulátoru
  • stupeň nabití akumulátoru
  • okamžitý výkon motoru
  • zobrazení kódu závady v případě, že se něco pokazí.

Tip: Ke kolu s Intuvií většinou dostanete pytlíček se šroubkem M3. Ten použijete tehdy, pokud nechcete mít panel sundavací. Musíte odšroubovat držák z řídítek, nasunout Intuvii, zespodu zašroubovat šroubek a pak celý držák i s panelem našroubovat na řídítka.

NYON - palubní počítač

Pokud bažíte po moderních technologiích, nebo jste jen hračičkové, je NYON jako stvořený právě pro vás.

palubní počítač nyon

Nyon je více než jen palubní počítač pro elektrokola, je to společník na cesty, který s vámi bude od okamžiku plánování cesty, až po její vyhodnocení. Během jízdy vás bude navigivat, hlídat tepovku, při propojení se smartfonem vás upozorní na příchozí zprávu, kontroluje stav baterie a pohlídá dojezdovou vzdálenost. Svá data můžete prostřednictvím wi-fi a bluetooth on-line sdílet na portálu eBike Connectivity.

Díky Nyonu bude mít vaše drahá polovička dokonalý přehled o vašich aktivitách a tak na zálety zapomeňte.

Chytrý panel Nyon v sobě sdružuje nepřeberné množsví funkcí, které můžeme rozdělit do čtyř skupin: Tachometr, navigace, sporttester a komunikace.

Jednotlivé funkce jsou popsány v tlustém manuálu, zde je nebudeme podrobně popisovat, jsou zřejmé z následujících obrázků:

Tachometr a ovládací prvky

 

nyon jako cyklocomputer

Navigace

 

nyon jako navigace

Sporttester

nyon jako sporttester

Přehledná palubní deska

palubní počítač bosch nyon 

 Konektivita

 

nyon konektivita

Purion 

Vše co potřebujete sledovat a ovládat, máte na dosah ruky.

Bosch purion - ovládací panel na dosah ruky

Ovládací panel Purion je krabička s displejem a tlačítky, která je na pevno přišroubována na levé straně řídítek a její kabel vede až k motoru, takže pravděpodobnost, že na rozdíl od Intuvie, či Nyonu vám ji někdo odcizí, je menší.

 

Ovládací prvky 

 

 

Bosch Purion ovládací prvky

 

 

Ovládání je jednoduché, jen je potřeba znát několik zkratek:

 • Asistent chůze má dvoustupňové zapínání, aby nedošlo k neočekávanému roztočení motoru. Je třeba zmáčknout tlačítko asistenta a následně tlačítko PLUS.
 • Pro přepínání módu slouží tlačítko MÍNUS po dobu 2 sec,
 • Smazání denní vzdálenosti docílíme dlouhým stiskem PLUS a MÍNUS
 • Jas displeje nastavíme při zapnutí a současném držení PLUS nebo MÍNUS.
 • Osvětlení, pokud je osazeno a napájeno z pohonné baterie, se zapíná dlouhým stiskem PLUS a vypíná dlouhým stiskem MÍNUS
 • Nejčastěji však tlačítka PLUS a MÍNUS stiskneme krátce pro změnu režimu od ECO přes TOUR, SPORT nebo eMTB až do režimu TURBO.

Zobrazované údajeBosch Purion zobrazované hodnoty

 

Purion zobrazuje

 • okamžitou rychlost
 • ujetou denní vzdálenost
 • ujetou roční vzdálenost
 • jízdní režim
 • dojezd
 • stav baterie (jeden dílek je 20% kapacity)*

* pokud symbol baterie bliká a baterii nelze využít k pohonu kola, je ještě cca 2 hodiny možné používat osvětlení. Purion nemá akumulátor, ale dva uživatelsky výměnné články CR2016.

 

Baterie

Stejně jako většina výrobců elektrokol, používá i Bosch k pohonu lithium-iontové články Li-Ion 18650 (18650 znamená 18x65mm). V útrobách plastového pouzdra se jich v závislosti na kapacitě baterie mačká 40 nebo 50 ks.

 

powerpack Bosch pro elektrokola

BMS -  battery management system

To je ta destička s mikroprocesory na levém "powerpacku".

Kromě jednotlivých článků obsahuje pouzdro desku BMS . BMS se stará o to, aby články byly jako v bavlnce, tedy aby nebyly vybíjeny pod bezpečnou mez, nebo naopak přebíjeny. BMS dále zaznamenává mnoho podružných údajů, jako počet nabíjecích cyklů, nejnižší a nejvyšší teplotu, v jaké se baterie nacházela, jak dlouho jsme ji zapomněli ve vybitém stavu. BMS také hlídá, zda je baterie nabíjena pomocí originální nabíječky, připojena jen a pouze k řídící jednotce elektrokola Bosch a v případě, že zjistí nějaký problém, baterii odpojí a zablokuje. Většinu těchto údajů lze zobrazit při připojení kola na diagnostiku. V případě reklamace má výrobce tyto údaje k dispozici a pokud například zjistí, že baterie zmrzla, reklamaci zamítne.

Bateriím věnujeme velký prostor na stránce o elektrokolech, proto zde uvedeme jen údaje vztahující se k bateriím Bosch.

Odkaz na stránky o bateriích:

 Vše co vás zajímá o bateriích pro elektrokola  (něco z historie, jak správně nabíjet jak správně skladovat baterie, informace o možnosti repasovat baterie a také jak lze baterii zničit)

Powerpack 300, 400 a 500 Wh 

Bosh používá na elektrokolech rámové a nosičové baterie o kapacitě 8,2 Ah, 11,0 Ah a 13,4 Ah (Ampérhodin). Častěji než s kapacitou se setkáme s údajem o množství uložené energie ve Watthodinách. (Kapacita baterie vynásobená střední hodnotou napětí baterie, tedy například 8,2 Ah x 36V =  295 Wh což je případ powerpacku 300Wh) 

Udávat energii ve Watthodinách je přehlednější, než uvádět kapacitu v Ampérhodinách,

neboť různé systémy pohonu elektrokol pracují na různých napětích, typicky 24, 36, 43 a 48 Voltů a při kapacitě například 10Ah má baterie v jednotlivých případech energii 240, 360, 430 a 480 Watthodin. Pokud k dané kapacitě zároveň neuvedeme napětí, je údaj o kapacitě nicneříkající.   

Haibike XDuro s baterií 500Wh

Do roku 2016 byly k dispozici tyto 3 Powerpacky ve dvou provedeních, na nosič a do rámu, pro rok 2017 Bosch připravil řešení DualBattery umožňující dosáhnout energie 800 - 1000Wh. Kombinovat lze rámové i nosičové powerpacky 400 a 500 Wh.

 

dualbattery powerpack bosch

Systtém DualBattery umožňuje prodloužit dojezd až za hranici 200 km na jedno nabití, elektronika automaticky přepíná baterie jak při jízdě, tak při nabíjení. Zapojení nepodporuje zapojení powerpacků 300 Wh.

InTube a raketoplán

V roce 2018 spatřila světlo nová baterie určená pro vestavbu do rámové trubky Bosch Powertube Battery...

 

 

Powertube na elektrokole Haibike

 ... a zároveň s tím dostalo řešení Dualbattery nový rozměr. Když jsem jej poprvé uviděl napadla mě podobnost s transportem raketoplánu. Posuďte sami:

podobnost s transportem raketoplánu

 A zde je kombinace dualbattery a intube na elektrokole Haibike Sduro HardNine 7.0

 Haibike sduro 7.0 dualbattery

Použití druhé baterie na elektroklech Haibike umožňuje novinka pro rok 2018 a sice

Modular rail system

Haibike modular rail system

 

S modular rail systémem se setkáme u nejvyšších řad elektrokol Haibike s pohonem Bosch. Hlavní baterie je schována v rámové trubce, ve vrchní části trubky je inegrována drážka do níž lze namontovat úchyty pro druhou baterii, nebo brašnu, nebo láhev. Ve všech případech je možné ještě k tomu namontovat držák lankového zámku. Jukněte na video:

 

 

Jaký je dojezd tohoto elektrokola Haibike?Bosch ve své příručce k baterii udává hodnoty dojezdu za různých podmínek a pak také tzv. kombinovanou spotřebu (**Mix různých režimů asistence).

Dojezd elektrokola Haibike XDuro s pohonem Performance CX a baterií 500Wh

Pod pojmem ideální podmínky si představme krajinu bez kopců, asfaltový povrch, jezdce o hmotnosti pod 70kg, který umí řadit vhodné převody a pohybuje se průměrnou rychlostí 15 km/h.


Pod pojmem příznivé podmínky si představme lehce zvněný terén, cesty se zpevněným povrchem, jezdce s hmotností mezi 70-80kg, který volí správné převody a pohybuje se průměrnou rychlostí 20 km/h.


A nepříznivé podmínky jsou popsány jako horský terén, pneumatiky s hrubým dezénem, necitlivé řazení, jezdec o hmotnosti nad 85 kg, protivítr a průměrná rychlost 25 km/h. 

Spočítejte si dojezd elektrokola s pohonem Bosch na interaktivní kalkulačce.

kalkulačka dojezdu elektrokola Bosch

Diagnostika, garanční a zátěžové testy baterií v našem servisu U Velofiala testujeme baterie pomocí speciálního analyzátoru. Zákazník tak má jistotu, že s kolem od nás kupuje kvalitní baterii.

Přečtěte si proč má smysl věnovat baterii elektrokola maximální péči 

Nabíječky - Rychlá na doma a lehká na cesty

nabíječka e-bike bosch

 
Součástí kola s pohonem Bosch je nabíječka do sítě 230V a to buď v provedení standard (4A), nebo compact (2A).

Standardní nabíječkou s výstupním proudem 4A, nabijete baterii 500Wh na polovinu kapacity za dobu 2 hod a na 100% za 4,5 hod. Hmotnost nabíječky je 800g.

Nabíjecí časy pro nabíječku Compact a Travel jsou zhruba dvojnásobné. Nabíječku Travel lze dokoupit zvlášť.

Hmotnost nabíječky Compact je cca 600 g, Travel cca 500 g. Přeštěte si jak nabíjet baterii tak, abyste dosáhli její maximální životnosti

Předprodejní servis - jak sestavujeme jízdní kola (nejen elektrická) v našem servisu 

A co pro Vás uděláme navíc?

Vyzkoušejte elektrokolo před nákupem

Nekupujte zajíce v pytli a před nákupem si elektrokolo vyzkoušejte. Zapůjčíme vám testovací elektrokolo Haibike s motorem Bosch na den nebo na celý víkend. Otestujete elektrokolo na vlastní trati přesně dle vašich představ.

vybíráte elektrokolo

Vyzkoušejte Haibike SDURO HardSeven 4.0 2018 s motorem BOSCH a baterií 500Wh 

Hlavní znaky tohoto testovacího kola:

 • Nejvýkonnější motor od Bosche Performance CX 
 • Kroutící moment až 75 NM
 • Špičkový výkon až 610 W
 • 11 rychlostí s řazením SRAM NX
 • Funkce rozpoznání řazení
 • Baterie 500 Wh pro dlouhý dojezd

Více o možnosti zapůjčení testovacího kola s pohonem BOSCH v TEST ZÓNĚ

 

Nastavení posedu

nastavení posedu u elektrokola

Bez správného nastavení posedu nebude jízda na kole tím správným požitkem. Až budete mít vybrané správné kolo s vhodnou velikostí rámu, přijde na řadu přizpůsobení posedu podle postavy a podle jízdního stylu. Jiný sklon trupu volí závodníci a jiný rekreační turisté. Pokud nevystačíme s rozpětím, které umožňuje posouvat sedlovkou, sedla a představec, přichází na řadu možnost výměny představce za jiný s větším sklonem, nebo různých nástavců, které umožňují zvednout řídítka a docílit většího pohodlí.

Úpravy na míru

Málokteré kolo z výroby přesně vyhovuje požadavkům zákazníka. Jsme připraveni vyměnit některé komponenty, jako například sedlo, sedlovku, představec či pneumatiky, abychom jej vyladili dle vašich požadavků. U elektrokol bývá potíž s umístěním košíku na láhev a proto disponujeme různými objímkami úchyty a držáky speciálně vyvinutými pro elektrokola.

 úprava elektrokola na míru

Pokud již si na kolo s kotoučovými brzdami poručíte stojánek, expediční nosič a blatníky se vzpěrami, vybereme komponenty, které jsou navzájem kompatibilní a vše namontujeme precizně, aby celek byl funkční a zároveň působil elegantně.

Osvětlení

je samostatnou kapitolou. Buď jej vyřešíte bateriovými svítilnami, nebo využijete možnost napájet osvětlení z pohonného akumulátoru elektrokola a zapínat jej již existujícím tlačítkem na ovládacím panelu. V nabídce máme několik LED světlometů určených speciálně pro elektrokola. V tom případě je potřeba protáhnout kabel rámem a připojit pomocí speciálního konektoru do řídící jednotky v motoru. Tuto úpravu provedeme zdarma, platíte jen svítilnu a montážní materiál. Doporučujeme takto řešit pouze přední osvětlení a dozadu použít blikačku. Máme skladem i blikačku, u které výrobce dodává úchyt připravený pro montáž na nosič, takže u kola osazeného nosičem netřeba improvizovat.

Čip tunning zdarma

Odblokování maximální rychlosti 25 km/h, do které funguje přípomoc motoru vám na přání provedeme zdarma. Platíte pouze za samotný čip.

Před tím vás seznámíme s riziky, které tento zásah představuje.

Pokud si úpravu neobjednáte již před samotným nákupem, je dobré se na úkon objednat předem. Pak jej provedeme na počkání cca do hodiny. Nabídka čipů pro zvýšení rychlosti zde:

zrychlení elektrokola - velofiala

Nákup na splátky

Pokud se vám nehodí uhradit elektrokolo najednou, zprostředkujeme Vám nákup na splátky od společnosti ESSOX, dceřiné společnosti Komerční banky. Na elektrokola Haibike jsme schopni nabídnout i oblíbenou variantu splácení 10x10 bez navýšení.

 

Zaplatíte 10 měsíčních splátek ve výši 10% z ceny zboží, ani korunu navíc.

Zaplatíte 10 měsíčních splátek ve výši 10% z ceny zboží, ani korunu navíc.

Tuto variantu  nelze kombinovat s žádnými slevami ani akcemi jako například dárek ke zboží. 

Info o možnosti nákupu na splátky na 777 61 51 88 (Tomáš Fiala)

Formátování akumulátoru zdarma,

jak nabízí někteří prodejci, vám zcela určitě nenabídneme. Naformátovat vám můžeme leda harddisk, nebo text.

 formátování disku

Akumulátorů se týká formování (nikoliv formátování) a to zejména akumulátorů olověných, niklokadmiových a niklmetalhydridových, když jsou dlouho nepoužívané a následně "podbité". Články se po delší nečinnosti, obvykle několik měsíců, stanou chemicky málo aktivní - jakoby zleniví a není možné využít celou jejich kapacitu. Na vině jsou chemické reakce, které způsobí zmenšení aktivní plochy chemických sloučenin na elektrodách akumulátoru. Formováním dojde k aktivaci chemických reakcí a obnově plné kapacity článků

V žádném případě ale nelze formovat články lithiové. Ty se totiž do stavu podbití vůbec nesmějí dostat, neboť by došlo k jejich nevratnému poškození. Takže u Li-Ion baterie zapomeňte na formátování a formování, ale přesto je třeba baterii věnovat zvýšenou péči, aby sloužila mnoho let.

A právě proto jsme tady s naší bezplatnou nabídkou:

Péče o baterii 

Lithiová baterie Bosch tvoří uzavřenou jednotku s vlastním BMS (battery management system) řízenou mikroprocesorem. BMS řídí nabíjení a vybíjení článků tak aby se nedostaly mimo pracovní rozsah napětí, teploty, aby byly tzv. vybalancované a zároveň nedošlo k vybití pod bezpečnou mez. Tuto baterii lze pouze diagnostikovat, zjistit počet absolvovaných nabíjecích cyklů, připravit ji na zimní uskladnění a případně změřit její reálnou kapacitu.

péče o baterii elektrokola

Baterii od nás dostanete plně nabitou, připravenou k používání a během provozu vám nabídneme zdarma kontrolu a měření reálné kapacity. K tomuto účelu používáme počítačem řízený Battery analyzer BA 600. Nabídka platí po dobu záruky a je vhodné ji využít během podzimu, kdy se chystáte baterii uskladnit. Více o tom, jak pečovat o baterii a prodloužit její životnost se dočtete v našich článcích zde.

Přilba zdarma jako dárek

přilba zdarma k elektrokolu jako dárek

K pořádnému elektrokolu, což Haibike zcela určitě je, si zasloužíte pořádnou helmu. Vyberte si z naší nabídky propracovaných přileb německé značky UVEX, případně domácí značky Author. Helmu je vhodné vybírat a vyzkoušet přímo v naší prodejně, v případě e-shopové objednávky napište název helmy do poznámky v objednávce. * akce přilba zdarma jako dárek nelze kombinovat s jakýmikoliv slevami, ani nákupem na splátky bez navýšení, cena přilby je omezena částkou 3000,- kč. Nabídka přileb zde:

Doprava zdarma

Doprava elektrokol zdarma

Jsme nejraději, pokud si kolo vyzkoušíte přímo v naší kamenné prodejně a zde jej i převezmete. Pokud potřebujete nové kolo dopravit domů, do 20 km jej zdarma dovezeme, na delší vzdálenosti jej odešleme přepravní společností v krabici. Na kole, které jsme před tím sestavili a vyzkoušeli, budou odmontovány pedály, řídítka, přední kolo a sedlo se sedlovkou. Sestavení takového kola zabere pár minut, budete ale potřebovat sadu imbusů a klíč na pedály.

Prodejem elektrokola náš servis nekončí

Nové kolo je potřeba pořádně zajet a následně důkladně zkontrolovat a seřídit. U nového kola se očekává, že se usadí tahy bovdenů a tím se "rozhodí" krok přehazovačky, dojde k rozcentrování kol a případně zazlobí některý komponent. Proto je vhodné po ujetí cca 150 km dopravit kolo k nám do servisu na garanční prohlídku a my jej kompletně zkontrolujeme a seřídíme.

servis elektrokol Haibike

Garanční prohlídka 

je seznam úkonů, které je nutné provést po určité době používání kola, aby se předešlo možným závadám v budoucnu. Garanční prohlídka není povinná, ale její absolvování doporučujeme. 

Garanční prohlídka a následné seřízení je u nás ZDARMA 

Je třeba ji absolvovat nejpozději do půl roku od zakoupení, ideálně po 10 hodinách provozu. I potom je potřeba se o elektrokolo pravidelně starat. A s tím Vám také pomůžeme. 

I nadále zajistíme potřebný servis vašeho elektrokola jak po stránce mechanické, tak elektrické a věříme, že se budeme pravidelně setkávat.

test

Elektrokolo HAIBIKE s pohonem YAMAHA je dobrá volba.

Hlavní přednosti pohonů Yamaha:

 • velký kroutící moment
 • okamžitá reakce při rozjezdu
 • možnost užití dvoupřevodníku

Středové elektromotory Yamaha o výkonu 250W vynikají velkým kroutícím momentem, vyšším, než motory Shimano Steps 6000 a Bosch řady Active a Performance, jako jedny z mála umožňují použití dvou převodníků a superrychle reagují při rozjezdu. Středové motory na rozdíl od motorů v předním, či zadním kole dosahují vyšší účinnosti, což má zásadní vliv na celkový dojezd kola. V případě režimu ECO a ECO+ a základní baterii 400Wh je dojezd až 100 km. 

3 motory, 3 ovládací panely, 2 baterie 

Aktuálně (2018) jsou k dispozici 3 středové pohony YAMAHA: PW, PW-SE a PW-X

Motory PW a PW-SE jsou mechanicky identické, liší se pouze odlišným software, motor PW-SE je "vyladěn" pro sportovněji založené cyklisty, kteří šlapou vyšší kadencí a umí komunikovat s novým ovládacím panelem Matrix. 

Naproti tomu motor PW-X je zcela odlišný motor pro extrémní sportovce. Tento motor má zcela odlišný tvar a není zaměnitelný s předchozími dvěma. Disponuje režimem EXPW (320% přípomoci a kroutící moment až 80Nm, viz tabulka)

Válka motorů porovnání parametrů Yamaha PW , PW-SE a PW-X

Elektromotor je řízen controlerem, nebo-li řídící jednotkou

Mozek s trojicí senzorů

Řídící jednotka se stará o jízdní komfort, dlouhý dojezd a bleskovou akceleraci. Obyčejné elektrokolo má pouze jeden senzor, který sleduje, zda točíte nohama a podle toho zapíná, nebo vypíná motor. Pohon Yamaha má dva senzory otáček (hallovy sondy pro měření rychlosti kola a kadence šlapání) a jeden tenzometr (snímač síly) na měření síly vyvinuté cyklistou na pedály. Porovnáváním naměřených hodnot pak řídící jednotka ovládá výkon motoru, což má zásadní vliv na celkový dojezd.

Řídící jednotka Yamaha E-bike se stará o jízdní komfort, dlouhý dojezd a bleskovou akceleraci

Bleskový start

Yamaha byla jedním z prvních výrobců elektropohonů, kteří se zaměřili na co nejrychleší odezvu motoru při rozjezdu. Zatímco u levného elektrokola, kde je na hřídeli středového složení plastové kolečko s několika magnety a snímač pulzů (musíte otočit klikami o 180 stupňů aby řídící jednotka dostala dostatek impulzů pro zapnutí motoru) Yamaha spoléhá na torzní snímač, který 1000x za sekundu snímá tlak na pedálech a podle toho zapíná a následně reguluje výkon motoru.

elektrokolo yamaha - bleskový rozjezd  
Z grafu je zřejmé, že motor Yamaha reaguje při rozjezdu téměř okamžitě.

Nakopnutí po startu

Na druhém grafu vidíme, že motor Yamaha vyvine velký kroutící moment i při nízkých otáčkách pedálů. A právě tahle vlastnost nám pomůže při rozjezdu do kopce. 

graf kroutícího momentu Yamaha PW

A poslení graf do třetice: 

Diagram podpory výkonu

Z diagramu je zřejmé, že systém se snímáním sil působících na pedály průběžně mění výkon motoru podle toho, zda se cyklista potřebuje rychle rozjet, jede po rovině, či stoupá.Diagram podpory výkonu elektrokol Yamaha a Bosch  

Snadné ovládání

Na kolech s pohonem Yamaha se používá buď LCD displej s oddělenýmm ovládacím panelem v blízkosti levé rukojeti, nebo jednodušší LED panel.

Ovládací panel v kombinaci s LCD displejem (na kolech střední a vyšší třídy) je namontován v blízkosti levé brzdové páky a na tlačítka dosáhnete palcem, aniž byste se museli pouštět řídítek.

 

Haibike - ovládací panel Yamaha

Levými šipkami ovládáte režim asistence od ECO+ módu přes ECO, STANDARD až po HIGH, nebo vypnutí asistence, pravé horní tlačítko zapíná a vypíná světla a spodním pravým tlačítkem měníte zobrazení na displeji. panel ještě obsahuje boční tlačítko se symbolem kola pro podporu při tlačení kola do kopce (6 km/h) a tlačítko úplného vypnutí. 

Přehledný displej

zobrazuje vše co je potřeba a ještě něco navíc. Co nás bude zajímat je rychlost, (20 mm vysoké číslice) zvolený stupeň asistence, zůstatková dojezdová vzdálenost (kolik km ujedeme ještě ve zvoleném režimu na baterii) ukazatel podpory (osmibodový sloupec), jedenáctistupňový ukazatel stavu nabití baterie a rozličné funkce běžného tachometru. Tenký displej se dá z řídítek sejmout a odnést. Vychytávkou Haibiku od roku 2016 jsou ještě hlubší řídítka tak, aby v případě pádu kola byl displej schován v prohlubni řídítek a minimalizovalo se riziko poškození tachometru.

přehledný displej a snadné ovládání elektrokola Haibike

Režim diagnostiky

Poslední funkcí displeje je režim diagnostiky. V případě, že se při zapnutí displeje vyskytne chyba nebo závada v systému elektrokola, systém na to poukáže blikáním ukazatele režimu podpory a ukazatele stavu nabití akumulátoru a na tachometru se zobrazí ERROR s číslem chyby.

LED displej

Na levnějších elektrokolech je na rozdíl od LCD displeje osazen jednoduchý řídící panel se svítivými diodami. 

Led displej Jamaha na kolech Haibike

Tento LED panel má jen základní funkce důležité pro ovládání řídící jednotky, nemá funkce tachometru a má pouze 3 režimy asistence, chybí režim ECO PLUS. Panel je umístěn v blízkosti levého gripu, tak aby tlačítka změny asistence byla dosažitelná palcem bez pouštění řídítek. Toto řešení uvolní místo na středu řídítek například pro úchyt řídítkové brašny. LED displej není snímatelný.

 

Lze LED displej nahradit displejem LCD?

výměna led displeje yamaha

Nahradit LED displej displejem LCD s ovládacím panelem je možné, ale zejména kvůli vysoké ceně držáku displeje s ovládacím panelem se cena takové úpravy šplhá ke 4000,- kč

Nový displej MATRIX

od roku 2017 je na elektrokolech s pohonem Yamaha dodáván nový pancéřovaný displej Matrix. Ten ale není kompatibilní s motorem PW.

displej yamaha matrix

Hlavní výhodou Matrixu je, že je možné jej umístit vedle představce, nebo integrovat do představce, takže jde odcizit velmi obtížně, navíc nepřekáží například montáži řídítkové brašny.

Matrix zobrazuje následující veličiny:

trvale zobrazené:

 • okamžitá rychlost
 • stav nabití baterie v %

volitelně zobrazené:

 • průměrná rychlost
 • maximální dosažená rychlost
 • denní vzdálenost
 • celková vzdálenost
 • předpokládaný dojezd v závislosti na zvoleném režimu asistence
 • zbývající kapacita baterie
 • kadence
 • hodiny
 • stopky

Zvolený stupeň asistence indikuje barevná svítivá dioda.

Tento LCD displej s označením MATRIX disponuje rozhraním Bluetooth,

na displeji je mikro USB port umožňující nabíjení například telefonu, nebo navigace proudcem 1A.

Čitelnost displeje je podle mého názoru horší ve srovnání se standardním LCD displejem dodávaným k motoru PW,

Rámová baterie SONY

Haibike používá rámovou Lithium-iontovou baterii vyrobenou v japonské továrně SONY s bočním vkládáním, která přímo navazuje na elektromotor a společně se spodní rámovou trubkou tvoří elegantní designový útvar. Akumulátor Yamaha má vlastní počítač, který informuje o zůstatkovém stavu nabití akumulátoru a také o podezření na chybu pomocí LED kontrolek.

Rámová Li-Ion baterie elektropohonu Haibike

U levnějších kol je dodávána baterie s kapacitou 400 WH do vyšších modelů je dodávána baterie s kapacitou 500 WH. Baterie jsou navzájem zaměnitelné.  

Výkonná nabíječka

Yamaha dodává k elektrokolům nabíječku s dobíjecím proudem 4A. Nepatří sice k nejmenším a nejlehčím (cca 800 gramů) ale o to rychleji s ní nabijete baterii doma nebo na cestách. 

Jak dlouho trvá nabíjení?

Nabíjení lithiových baterií neprobíhá lineárně, používá se metoda CCCV , zpočátku nabíjení probíhá rychle (u 500wh baterie za 3 hodiny cca 80%) a ke konci se nabíjení zpomaluje, k plnému nabití je potřeba cca 5 hodin.

 

 

nabíječka yamaha pro elektrokolo Haibike Sduro

V nabídce máme podsedlovou brašnu speciálně vyrobenou pro nabíječku, takže při delších cestách můžete baterii dobít, třeba při zastávce na oběd. Za hodinu nabíjení dobijete cca 30% kapacity. Když se vás hostinský s obavami zeptá, kolik ta nabíječka žere, tak jej můžete uklidnit tím, že při příkonu něco přes 160 Wattů a při ceně jedné kilowatthodiny 4 kč, mu dlužíte kolem 63 haléřů za hodinu. 

Kolekce Haibike 

pokrývá celé spektrum sportovních kol od pevných 27,5 a 29" MTB přes kola crossová, enduro až po sjezdový speciál. Haibike se nevyhýbá ani dětským elektrokolům na kolech 24" a elektrokolům sněžným. Haibike designuje a vyrábí atraktivní elektrokola pro všechny věkové kategorie. 

Kola Haibike SDuro s pohonem Yamaha používá k tréninku také YAMAHA MOTO GP TEAM v čele s legendou Valentinem Rossim.

"...Nikdy jsem nezažil něco takového! Od prvního šlápnutí mám pocit, jako by mě někdo tlačil...."

Valentino Rossi o Haibike a Yamaha pohonu

 Proč pořídit elektrokolo Haibike u Velofiala?

Vyzkoušejte elektrokolo před nákupem

Nekupujte zajíce v pytli a před nákupem si Yamahu vyzkoušejte. Zapůjčíme vám testovací kolo Haibike SDuro se středovým pohonem Yamaha, na den nebo na celý víkend. Otestujete elektrokolo na vlastní trati přesně dle vašich představ.

vybíráte elektrokolo

Dvoupřevodník a vítr v zádech

Nechte se překvapit vysokým kroutícím momentem v kopcích, okamžitou reakcí motoru na každé vaše šlápnutí a také nejúspornějším režimem ECO PLUS, kterému přezdíváme "vítr v zádech" Využijte dvoupřevodníku, který jako jeden z mála výrobců Yamaha nabízí a vyždímejte akumulátor až na dno, abyste si ověřili, jaký dojezd SDuro ve skutečnosti má.

Více o možnosti otestování elektrokola Haibike SDuro zde:

Nastavení posedu

nastavení posedu u elektrokola

Bez správného nastavení posedu nebude jízda na kole tím správným požitkem. Až budete mít vybrané správné kolo s vhodnou velikostí rámu, přijde na řadu přizpůsobení posedu podle postavy a podle jízdního stylu. Jiný sklon trupu volí závodníci a jiný rekreační turisté. Pokud nevystačíme s rozpětím, které umožňuje posouvat sedlovkou, sedla a představec, přichází na řadu možnost výměny představce za jiný s větším sklonem, nebo různých nástavců, které umožňují zvednout řídítka a docílit většího pohodlí.

Úpravy na míru

Málokteré kolo z výroby přesně vyhovuje požadavkům zákazníka. Jsme připraveni vyměnit některé komponenty, jako například sedlo, sedlovku, představec či pneumatiky, abychom jej vyladili dle vašich požadavků. U elektrokol bývá potíž s umístěním košíku na láhev a proto disponujeme různými objímkami úchyty a držáky speciálně vyvinutými pro elektrokola.

 úprava elektrokola na míru

Pokud již si na kolo s kotoučovými brzdami poručíte stojánek, expediční nosič a blatníky se vzpěrami, vybereme komponenty, které jsou navzájem kompatibilní a vše namontujeme precizně, aby celek byl funkční a zároveň působil elegantně.

Osvětlení

je samostatnou kapitolou. Buď jej vyřešíte bateriovými svítilnami, nebo využijete možnost napájet osvětlení z pohonného akumulátoru elektrokola a zapínat jej již existujícím tlačítkem na ovládacím panelu. V nabídce máme několik LED světlometů určených speciálně pro elektrokola. V tom případě je potřeba protáhnout kabel rámem a připojit pomocí speciálního konektoru do řídící jednotky v motoru. Tuto úpravu provedeme zdarma, platíte jen svítilnu a montážní materiál. Doporučujeme takto řešit pouze přední osvětlení a dozadu použít blikačku. Máme skladem i blikačku, u které výrobce dodává úchyt připravený pro montáž na nosič, takže u kola osazeného nosičem netřeba improvizovat.

Čip tunning zdarma

Odblokování maximální rychlosti 25 km/h, do které funguje přípomoc motoru vám na přání provedeme zdarma. Platíte pouze za samotný čip.

Před tím vás seznámíme s riziky, které tento zásah představuje.

Pokud si úpravu neobjednáte již před samotným nákupem, je dobré se na úkon objednat předem. Pak jej provedeme na počkání cca do hodiny. Nabídka čipů pro zvýšení rychlosti zde:

zrychlení elektrokola - velofiala

Nákup na splátky

Pokud se vám nehodí uhradit elektrokolo najednou, zprostředkujeme Vám nákup na splátky od společnosti ESSOX, dceřiné společnosti Komerční banky.

Na elektrokola Haibike jsme schopni nabídnout i oblíbenou variantu splácení 10x10 bez navýšení.

elelktrokolo na splátka bez navýšení

Zaplatíte 10 měsíčních splátek ve výši 10% z ceny zboží, ani korunu navíc.

Tuto variantu nelze kombinovat s žádnými slevami ani akcemi jako například dárek ke zboží.


Info o možnosti nákupu na splátky na 777 61 51 88 (Tomáš Fiala)

 

Formátování akumulátoru zdarma,

jak nabízí někteří prodejci, vám zcela určitě nenabídneme. Naformátovat vám můžeme leda harddisk, nebo text.

 formátování disku

Akumulátorů se týká formování (nikoliv formátování) a to zejména akumulátorů olověných, niklokadmiových a niklmetalhydridových, když jsou dlouho nepoužívané a následně "podbité". Články se po delší nečinnosti, obvykle několik měsíců, stanou chemicky málo aktivní - jakoby zleniví a není možné využít celou jejich kapacitu. Na vině jsou chemické reakce, které způsobí zmenšení aktivní plochy chemických sloučenin na elektrodách akumulátoru. Formováním dojde k aktivaci chemických reakcí a obnově plné kapacity článků

V žádném případě ale nelze formovat články lithiové. Ty se totiž do stavu podbití vůbec nesmějí dostat, neboť by došlo k jejich nevratnému poškození. Takže u Li-Ion baterie zapomeňte na formátování a formování, ale přesto je třeba baterii věnovat zvýšenou péči, aby sloužila mnoho let.

A právě proto jsme tady s naší bezplatnou nabídkou:

Péče o baterii 

Lithiová baterie Yamaha tvoří uzavřenou jednotku s vlastním BMS (battery management system) řízenou mikroprocesorem. BMS řídí nabíjení a vybíjení článků tak aby se nedostaly mimo pracovní rozsah napětí, teploty, aby byly tzv. vybalancované a zároveň nedošlo k vybití pod bezpečnou mez. Tuto baterii lze pouze diagnostikovat, zjistit počet absolvovaných nabíjecích cyklů, připravit ji na zimní uskladnění a případně změřit její reálnou kapacitu.

péče o baterii elektrokola

Baterii od nás dostanete plně nabitou, připravenou k používání a během provozu vám nabídneme zdarma kontrolu a měření reálné kapacity. K tomuto účelu používáme počítačem řízený Battery analyzer BA 600. Nabídka platí po dobu záruky a je vhodné ji využít během podzimu, kdy se chystáte baterii uskladnit. Více o tom, jak pečovat o baterii a prodloužit její životnost se dočtete v našich článcích zde.

Přilba zdarma jako dárek

přilba zdarma k elektrokolu jako dárek

K pořádnému elektrokolu, což Haibike zcela určitě je, si zasloužíte pořádnou helmu. Vyberte si z naší nabídky propracovaných přileb německé značky UVEX, případně domácí značky Author. Helmu je vhodné vybírat a vyzkoušet přímo v naší prodejně, v případě e-shopové objednávky napište název helmy do poznámky v objednávce. * akce přilba zdarma jako dárek nelze kombinovat s jakýmikoliv slevami, cena přilby je omezena částkou 3000,- kč. Nabídka přileb zde:

Doprava zdarma

Doprava elektrokol zdarma

Jsme nejraději, pokud si kolo vyzkoušíte přímo v naší kamenné prodejně a zde jej i převezmete. Pokud potřebujete nové kolo dopravit domů, do 20 km jej zdarma dovezeme, na delší vzdálenosti jej odešleme přepravní společností v krabici. Na kole, které jsme před tím sestavili a vyzkoušeli, budou odmontovány pedály, řídítka, přední kolo a sedlo se sedlovkou. Sestavení takového kola zabere pár minut, budete ale potřebovat sadu imbusů a klíč na pedály.

Prodejem elektrokola náš servis nekončí

Nové kolo je potřeba pořádně zajet a následně důkladně zkontrolovat a seřídit. U nového kola se očekává, že se usadí tahy bovdenů a tím se "rozhodí" krok přehazovačky, dojde k rozcentrování kol a případně zazlobí některý komponent. Proto je vhodné po ujetí cca 150 km dopravit kolo k nám do servisu a my jej kompletně zkontrolujeme a seřídíme.

servis elektrokol Haibike

Garanční prohlídka

je seznam úkonů, které je nutné provést po určité době používání kola, aby se předešlo možným závadám v budoucnu. Garanční prohlídka není povinná, ale její absolvování doporučujeme.

Garanční prohlídka a následné seřízení je u nás ZDARMA

Je třeba ji absolvovat nejpozději do půl roku od zakoupení, ideálně po 10 hodinách provozu. I potom je potřeba se o elektrokolo pravidelně starat. A s tím Vám také pomůžeme.


I nadále zajistíme potřebný servis vašeho elektrokola jak po stránce mechanické, tak elektrické a věříme, že se budeme pravidelně setkávat.

záloha kód Yamaha 14 do roku 2017

Elektrokolo HAIBIKE s pohonem YAMAHA je dobrá volba.

Středový elektromotor Yamaha o výkonu 250W vyniká velkým kroutícím momentem (70 Nm), vyšším, než motory Shimano Steps 6000 a Bosch řady Active a Performance, jako jeden z mála umožňuje použití dvou převodníků, je lehčí než BOSCH a rychleji reaguje při rozjezdu. Středový motor narozdíl od motorů v předním, či zadním kole dosahuje vyšší účinnosti, což má zásadní vliv na celkový dojezd kola. V případě režimu ECO a ECO+ je dojezd až 100 km. 

Mozek s trojicí senzorů

Řídící jednotka se stará o jízdní komfort, dlouhý dojezd a bleskovou akceleraci. Obyčejné elektrokolo má pouze jeden senzor, který sleduje, zda točíte nohama a podle toho zapíná, nebo vypíná motor. Pohon Yamaha má dva senzory otáček (hallovy sondy pro měření rychlosti kola a kadence šlapání) a jeden tenzometr (snímač síly) na měření síly vyvinuté cyklistou na pedály. Porovnáváním naměřených hodnot pak řídící jednotka ovládá výkon motoru, což má zásadní vliv na celkový dojezd.Řídící jednotka Yamaha E-bike se stará o jízdní komfort, dlouhý dojezd a bleskovou akceleraci 

Diagram podpory výkonu

Z diagramu je zřejmé, že systém se snímáním sil působících na pedály průběžně mění výkon motoru podle toho, zda se cyklista potřebuje rychle rozjet, jede po rovině, či stoupá.Diagram podpory výkonu elektrokol Yamaha a Bosch  

Snadné ovládání

Na kolech s pohonem Yamaha se používá buď LCD displej s oddělenýmm ovládacím panelem v blízkosti levé rukojeti, nebo jednodušší LED panel.

Ovládací panel v kombinaci s LCD displejem (na kolech s označením 5.0 a vyšší) je namontován v blízkosti levé brzdové páky a na tlačítka dosáhnete palcem, aniž byste se museli pouštět řídítek.

Haibike - ovládací panel Yamaha

Levými šipkami ovládáte režim asistence od ECO+ módu přes ECO, STANDARD až po HIGH, nebo vypnutí asistence, pravé horní tlačítko zapíná a vypíná světla a spodním pravým tlačítkem měníte zobrazení na displeji. panel ještě obsahuje boční tlačítko se symbolem kola pro podporu při tlačení kola do kopce (6 km/h) a tlačítko úplného vypnutí. 

Přehledný displej

zobrazuje vše co je potřeba a ještě něco navíc. Co nás bude zajímat je rychlost, (20 mm vysoké číslice) zvolený stupeň asistence, zůstatková dojezdová vzdálenost (kolik km ujedeme ještě ve zvoleném režimu na baterii) ukazatel podpory (osmibodový sloupec), jedenáctistupňový ukazatel stavu nabití baterie, rozličné funkce běžného tachometru a v neposlední řadě teploměr. Tenký displej se dá z řídítek sejmout a odnést. Vychytávkou Haibiku od roku 2016 jsou ještě hlubší řídítka tak, aby v případě pádu kola byl displej schován v prohlubni řídítek a minimalizovalo se riziko poškození tachometru.

přehledný displej a snadné ovládání elektrokola Haibike

Režim diagnostiky

Poslední funkcí displeje je režim diagnostiky. V případě, že se při zapnutí displeje vyskytne chyba nebo závada v systému elektrokola, systém na to poukáže blikáním ukazatele režimu podpory a ukazatele stavu nabití akumulátoru a na tachometru se zobrazí ERROR s číslem chyby.

LED displej

Na levnějších elektrokolech, typicky s označením 4.0 a 4.5 je narozdíl od LCD displeje osazen jednoduchý řídící panel se svítivými diodami. 

Led displej Jamaha na kolech Haibike

Tento LED panel má jen základní funkce důležité pro ovládání řídící jednotky, nemá funkce tachometru a má pouze 3 režimy asistence, chybí režim ECO PLUS. Panel je umístěn v blízkosti levého gripu, tak aby tlačítka změny asistence byla dosažitelná palcem bez pouštění řídítek. Toto řešení uvolní místo na středu řídítek například pro úchyt řídítkové brašny. LED displej není snímatelný.

 

Lze LED displej nahradit displejem LCD?

výměna led displeje yamaha

Nahradit LED displej displejem LCD s ovládacím panelem je možné, ale zejména kvůli vysoké ceně držáku displeje s ovládacím panelem se cena takové úpravy šplhá ke 4000,- kč

Rámová baterie SONY

Haibike používá rámovou Lithium-iontovou baterii vyrobenou v japonské továrně SONY s bočním vkládáním, která přímo navazuje na elektromotor a společně se spodní rámovou trubkou tvoří elegantní designový útvar. Akumulátor Yamaha má vlastní počítač, který informuje o zůstatkovém stavu nabití akumulátoru a také o podezření na chybu pomocí LED kontrolek.

Rámová Li-Ion baterie elektropohonu Haibike

U kol s označením 4.0 a 4.5 je dodávána baterie s kapacitou 400 WH do modelů 5.0 výše je dodávána baterie s kapacitou 500 WH. 

Výkonná nabíječka

Yamaha dodává k elektrokolům nabíječku s dobíjecím proudem 4A. Nepatří sice k nejmenším a nejlehčím (cca 800 gramů) ale o to rychleji s ní nabijete baterii doma nebo na cestách. 

Jak dlouho trvá nabíjení?

Nabíjení lithiových baterií neprobíhá lineárně, používá se metoda CCCV , zpočátku nabíjení probíhá rychle (za 3 hodiny cca 80%) a k plnému nabití je potřeba cca 5 hodin.

 

 

nabíječka yamaha pro elektrokolo Haibike Sduro

V nabídce máme podsedlovou brašnu speciálně vyrobenou pro nabíječku, takže při delších cestách můžete baterii dobít, třeba při zastávce na oběd. Za hodinu nabíjení dobijete cca 30% kapacity. Když se vás hostinský s obavami zeptá, kolik ta nabíječka žere, tak jej můžete uklidnit tím, že při příkonu něco přes 160 Wattů a při ceně jedné kilowatthodiny 4 kč, mu dlužíte kolem 63 haléřů za hodinu. 

Kolekce Haibike 

pokrývá celé spektrum sportovních kol od pevných 27,5 a 29" MTB přes kola crossová, enduro až po sjezdový speciál. Haibike se nevyhýbá ani dětským elektrokolům na kolech 24" a elektrokolům sněžným. Haibike designuje a vyrábí atraktivní elektrokola pro všechny věkové kategorie. 

Eurobike 2015 WINNER

V kategorii elektrokol v roce 2015 zvítězilo kolo Haibike SDuro HardFour RX.V kategorii elektrokol v roce 2015 zvítězilo kolo Haibike SDuro HardFour RX.

 Kola Haibike SDuro s pohonem Yamaha používá k tréninku také YAMAHA MOTO GP TEAM v čele s legendou Valentinem Rossim.

"...Nikdy jsem nezažil něco takového! Od prvního šlápnutí mám pocit, jako by mě někdo tlačil...."

Valentino Rossi o Haibike a Yamaha pohonu

 

 

kód 18 shimano steps

 

Proč elektrokolo s pohonem Shimano?

Ačkoliv elektrokola jsou v Japonsku hitem již po dvě desetiletí, japonský gigant v oblasti výroby rybářského náčiní a komponentů na jízdní kola, firma Shimano s výrobou elektropohonů dlouho váhala.

Rok 2010 - první pokus

steps 2010 - první pokus

Prvním počinem se stala sada elektropohonu s motorem v předním kole, pyšnící se funkcí rekuperace, baterií na nosiči s integrovaným koncovým světlem, ale s malou kapacitou a vysokou cenou.

Tato sada se stala propadákem. Asi problém vysoké ceny a nefunkční rekuperace (cyklista má malou kinetickou energii a tak rekuperací ušetří jen jednotky procent energie a prodlouží dojezd o několik málo km.)

 

Rok 2013 STEPS řady 6000

Tohoto roku představilo Shimano středový motor pro použití na městských a turistických kolech, podle výrobce "Light Off Road".

shimano steps motor s klikami

Pohonná jednotka

Stejně, jako konkurenční středové motory, je i STePS vybaven integrovanou řídící jednotkou se třemi senzory (rychlost, frekvence šlapání a síla vynakládaná cyklistou), jejichž údaje využívá pro průběžné řízení velikosti asistence, zjednodušeně řečeno pro změnu výkonu motoru.

Motor shimano steps - pohled do útrob

Maximální kroutící moment je 50 Nm, proto je tento motor předurčen pro cykloturistiku a "commuting", tedy dojíždění do práce. (Motory pro sportovní elektrokola mají kroutící moment 70-80 Nm, německý Brose má například 90 Nm). Nižší hodnota kroutícího momentu (je myšleno maximálního kroutícího momentu, jaký je motor schopen vyvinout) neznamená, že je motor špatný. Jednoduše se nehodí pro rozjíždění v prudkém kopci, a zrychlení "z nuly na sto" mu také bude trvat déle. Naproti tomu se odvděčí úsporným provozem a tím pádem i delším dojezdem na jedno nabití, než nadupanější motory. Motor řady 6000 má kliky nasazené na čtyřhran.

Baterie

"Stejně jako konkurenční" baterie, i STePS používá lithium-iontové články, ze kterých je sestavena pohonná baterie s kapcitou 11,6 Ampérhodin, což při středním napětí baterie 36 Voltů dá energii 418 Watthodin. Netřeba znovu opakovat, že lithiové články netrpí paměťovým efektem (o tomto dokola omílaném nesmyslu si můžete přečíst zde) a o jejich zdraví a dlouhou životnost se stará BMS, battery management system, což je elektronická jednotka, která hlídá jednotlivé články baterie, aby se nedostaly mimo rozsah pracovního napětí během nabíjení i za provozu, hlídá také jejich teplotu a další parametry, o BMS si můžete přečíst zde.

baterie shimano steps

Baterie se vyrábí ve dvou provedeních , do rámu (2,55 kg) a na nosič (o 110 gramů těžší).
Výrobce udává, že kapacita baterie po 1000 nabíjecích cyklech neklesne pod 60%. Z praxe víme, že k tomuto stavu se baterie dopracuje obvykle po pěti letech běžného provozu. Více informací o bateriích (jak nabíjet, skladovat a případně zničit baterii zde).

Nabíječka

Vstupní napětí 100-240V AC
Výstupní napětí 42V, 2A DC

nabíječka Shimano Steps
Výrobce uvádí, že nabíječka EC-E6001 nabije baterii na 80% za 2 hodiny, na 100% za 4 hodiny. Tento na první pohled nelogický údaj lze jednoduše vysvětlit tím, že lithiové baterie se nabíjejí metodou CCCV. Nabíjecí metoda konstantním proudem a napětím je vysvětlena zde.

LCD displej

steps 6000 displej a ovladač

"Stejně jako...." je i displej umístěn na středu řídítek a k levé rukojeti vede kablík s ovládací jednotkou se třemi tlačítky. Za jízdy můžete měnit míru asistence ve 3 krocích (ECO, NORMAL, HIGH), aniž byste museli pouštět řídítka.


Displej zobrazuje informace o stavu baterie, o aktuálním předpokládaném dojezdu, okamžitou, průměrnou a maximální rychlost, denní a celkovou vzdálenost, hodiny a stopky. Poslední funkcí je WALK ASISTENT, kterou využijeme v případě, že kolo tlačíme do kopce. Po stisknutí tlačítka nám motor pomáhá až do rychlosti 6 km/h.

Řetěz

řetěz pro elektrokola shimano CN-E6090-10

Shimano je jediný výrobce, který vyrábí zároveň elektropohony a řetězy, pro elektropohon STePS je určen speciálně vyvinutý řetěz CN-E6070 (devíti rychlostní) nebo CN-E6090 (destirychlostní).

Symphomatic Di2

Nebylo by to Shimano, kdyby nepřidalo nějakou třešničku na dort. Symphomatic je systém spojení pohonu STePS a elektronické osmi, nebo jedenáctirychlostní převodovky ALFINE v zadním náboji. O co jde? Kromě automatického řazení během jízdy umí systém sám přeřadit na lehký převod v případě že nečekaně zastavíte. Celou vychytávku nazvanou START - MODUS demonstrují obrázky níže.

Shimano steps start modus

Méně dobrou zprávou je, že elektrokola s elektronickou převodovkou a systémem Symphomatic se v Česku vyskytují výjimečně .

Technická data STePS řady 6000

 • Nominální napětí 36 V
 • Nominální výkon 250 W (EPAC EN15194)
 • Špičkový výkon 500 W
 • Max kroutící moment 50 Nm
 • Baterie 36V 11,6 AH, 2,55-2,66 kg
 • LCD displej + 3-tlačítkový ovladač
 • 3 úrovně asistence
 • Hmotnost motoru 3,2 kg
 • Podpora při chůzi
 • Převodník 38 nebo 44 zubů
 • Nabíječka cca 100 W

Dojezdová vzdálenost je udávána mezi 70-130 km, ale my již víme, že tento údaj je třeba brát s rezervou, neboť málokdo z nás váží 70 kg a jezdí po rovinatých holandských asfaltkách.

Rok 2017: STePS 8000 s krouťákem 70 Nm

V roce 2017 Shimano představilo druhý středový motor s maximálním kroutícím momentem 70N m, určeným speciálně pro sportovní elektrokola.

motor shimano steps 8000

Motor ma kompaktní design, což přináší vyřešení tradičních problémů celoodpružených elektrokol s jinými motory, které příliš zasahují do zadní stavby. Použití motoru STePS 8000 umožní výrazné zkrácení zadní stavby a tím lepší ovladatelnost a živost FSX. Ideální je spojení tohoto motoru s komponentovou sadou Shimano Deore XT. Motor prošel redukční kůrou, na jejímž konci je hmotnost 2,8 kg, patří tedy k nejlehčím ve své kategorii. Dalším výrazným pozitivem je menší Q faktor (vzdálenost nebo spíše rozchod vnějších konců klik), který je teď stejný jako u klasických klik Shimano XT. Dosud používané systémy měly a mají Q-faktor výrazně větší. Tímto krokem umožnilo Shimano výrobcům elektrokol konstruovat plnohodnotná elektrokola určená do drsného terénu. Maximální kroutící moment u STePS řady 8000 je srovnatelný s pohony YAMAHA PW a pohony BOSCH performance CX. Pověstnou třešničkou na dortu je dutá středová hřídel standardu Hollowtwch II, umožňující použití dutých klik, typicky XT. Na trhu jsou dva typy motorů, E8000 s plnými klikami, nebo E8050 s dutými klikami.

Ovládání

U středových pohonů Shimano je jednopřevodník, odpadá tedy přesmykač a tedy i dvojpáčka řazení. A právě na její místo Shimano umístilo ovládací prvek "Firebolt". Ten je podobný řadící dvojpáčce. Změny režimů se ovládají palcem.

steps 8000 ovládání palcem

Zachovány byly 3 režimy přípomoci, jen se změnily jejich názvy a hodnoty. ECO, TRAIL a BOOST. Režim BOOST nastaví přípomoc až na 300% výkonu jezdce samotného. Ovládání může být personalizované jezdcem, například každou změnu režimu může doprovázet pípnutí. Toto a množství dalších parametrů si jezdec může nastavovat přes aplikaci E-Tube.

Displej

Na rozdíl od středového displeje, obsahuje osmitisícovka malý barevný displej, dobře známý uživatelům Di2 na silničních kolech. Umístit jej můžete k představci, nebo ke gripu. Zobrazované údaje jsou stejné, jako u předchozí verze, v kombinaci s elektronickým řazením Di2 ukazuje displej i zařazený převodový stupeň a tato sestava perfektně zvládá řazení pod zatížením. Přibyla konektivita Bluetooth a díky aplikaci E-Tube si můžete pohrát s nastavením jednotlivých režimů. Displej mění barvy dle stupně asistence, je dobře viditelný v každém počasí a chráněný proti jakémukoliv poškození.

displej s ovladačem pro steps 8000

Pokud je použito elektronické řazení, toto je napájeno z hlavní pohonné baterie a i když se stane, že kapacita baterie poklesne natolik, že se odpojí motor, systém Di2 funguje stále, protože "vybitá" baterie má ještě dostatečnou rezervu právě pro potřeby elektronického řazení, takže se nestane, že by řazení nefungovalo.

Baterie 500Wh

K sadě pohonu STePS 8000 je dodávána standardně rámová baterie s energií 500Wh

Zkušenosti jezdců

 

shimano steps 8000 v testu

jen potvrzují to co je uvedeno v propagačních materiálech. Motor řady 8000 je velmi tichý, dostatečně silný v kopcích, při jízdě s vypnutou asistencí neklade téměř žádný odpor, přípomoc je dávkována velmi citlivě, motor při rozjezdu reaguje poněkud vlažněji ve srovnání s Yamahou, či Boschem, neškube při záběru a vypnutí v 25 km/h je pozvolné. Příjemný je úzký Q-faktor a tuhost dutých klik. Dalo by se říci, že tento motor se chová tak přirozeně, že doslova souzní s jezdcem.

19 bafang

Proč vybrat elektrokolo se středovým motorem BAFANG?

Společnost BAFANG (založena 2003), je celosvětově úspěšný výrobce pohonů pro elektrická vozidla, e-koloběžkami počínaje a e-motocykly konče. Bafang prodává své výrobky v Evropě, Číně a Spojených státech..

Bafang vyrobí ročně přes 1000000 elektropohonů pro elelktrokola

Vývojové středisko největšího světového výrobce elektropohonů sídlí v Suzhou v Číně, nedaleko Shanghaje.

BAFANG – 1 000 000 motorů ročně

Nás bude zajímat kategorie pohonů pro elektrokola. Bafang vyrábí motory, řídící jednotky, baterie, senzory a veškeré potřebné příslušenství. Roční produkce čítá přes 1 000 000 motorů pro elektrokola a zhruba poloviční množství kompletních sad elektropohonů pro elektrokola.

8FUN

V Evropě jsou výrobky známé nejen pod značkou BAFANG, ale také 8FUN a MaxDrive. Na rozdíl od nejznámějších "prémiových značek" jako Yamaha, Bosch, Broose..., které produkují výhradně středové motory a drží se jedné velikosti napětí (36V), Bafang vyrábí jak motory středové, tak i motory nábojové (8Fun) v nominálních výkonech 250-1000W,

bafang motory

Středový motor, nábojový motor a středový motor pro přestavbu běžného kola na elektrokolo,

Modulární systém

Bafang pro své systémy používá napětí 36, 43, a 48 Voltů a co je nejpodstatnější, celý systém je modulární (otevřený), tedy k motoru Bafang nemusíte nutně použít periferie Bafang, zejména pak baterii Bafang. To umožní v budoucnu snadno "repasovat" starou baterii a snížit tak náklady na provoz. Naproti tomu u značkových systémů budete muset v budoucnu zakoupit novou baterii originální.

Nejznámější sadou středového pohonu je sada M400 s motorem Bafang  MM G330

Bafang sada středového pohonu

Sada sestává ze středového motoru, rámové, nebo nosičové baterie a displeje s odděleným ovládacím panelem

Parametry:

 • Provozní napětí: 36, 43 nebo 48 Voltů
 • Nominální výkon: 250W
 • Špičkový výkon: 540W*
 • Maximální kroutící moment: 80Nm
 • Integrované senzory: torzní a rychlostní
 • Účinnost: ≥ 80%
 • Hmotnost: 3,9 Kg
 • Typ středové osy: čtyřhran

Sada používá ustálené řešení řízení výkonu motoru: Řídící jednotka nepřetržitě získává informace z torzního snímače frekvencí až 80 kHz a dále informace ze snímačů rychlosti a frekvence šlapání. Výsledné údaje promítá do řízení výkonu motoru tak, aby se pohon choval svižně při akceleraci a úsporně při ustálené rychlosti.

Tento motor se vyrábí i v provedení s nominálním výkonem 350W (špičkovým výkonem* 648W). Tato varianta není schválena pro provoz na veřejných pozemních komunikacích. 

Maximální výkon 540W

* Legislativa stanoví velikost nominálního výkonu pro elektrokola 250W. Maximálního výkonu a s tím související hodnoty maximálního kroutícího momentu 80 Nm nedosahuje motor trvale, ale zejména při akceleraci, kdy je výrazné překročení 250 wattové hranice tolerováno. Motor s vysokou hodnotou kroutícího momentu využijeme zejména při rozjezdu do kopce, kde motory s "nízkým krouťákem" selhávají. Naproti tomu při ustálené rychlosti musí všechny motory pracovat v pásmu do 250W (tomu odpovídá kroutící moment přibližně 50 Nm) a v tomto režimu jsou mezi nimi nepatrné rozdíly.   

Rychlost až 35 km/h

Výrobce umožňuje úpravu uživatelského nastavení rychlostního limitu až na 35 km/h. S tímto zásahem však ztrácí kolo možnost legálního pohybu na veřejných pozemních komunikacích v ČR (podobná úprava rychlosti u systémů Yamaha, Bosch a dalších je možná pouze instalací ne zrovna levného čipu).

 

 

Novinkou je motor MM G520 250W

Bafang G520

Od předchůdce se liší nižší hmotností (3 kg) a vyšším kroutícím momentem až 95 Nm, středovou osou typu octalink a navíc má tzv. gearsenzor, který přechodně sníží výkon motoru v okamžiku, kdy řídící jednotka zjistí, že přehazujete na jiný převod.

Z motoru G520 vychází varianta MM G521, s nominálním výkonem 350 nebo 500W,  max kroutícím momentem 120 Nm a hmotností 3,4 kg.

 

Baterie

Bafang baterie


nosičová a rámová baterie Bafang

Baterie může mít u různých výrobců kol odlišný tvar i kapacitu. (Bafang systém je otevřený a výrobce elektrokola nemusí používat baterii Bafang) Vždy však půjde o baterii s lithium-iontovými články. Nejčastěji používanými články jsou články Samsung, Panasonic a Phylion. Obvykle používané napětí je 36V, Bafang vyrábí i pohony pracující s napětím 43V (důvodem je ideální rozložení článků v baterii integrované do rámové trubky) a 48V pro pohony s výkonem 500 až 1000 Wattů.

Displej

Nejpoužívanějším je displej umístěný na středu řídítek a ovládací panel u levého gripu.

Bafang displej s ovládacím panelem

 

 

Funkce

 • Okamžitá rychlost
 • Maximální rychlost
 • Průměrná rychlost
 • Denní vzdálenost
 • Celková vzdálenost
 • Zůstatková kapacita baterie
 • Zobrazení error kódů
 • Walk asistent (podpora při tlačení kola do 6 km/h)
 • 5 stupňů asistence
 • Osvětlení
 • Světelný senzor

 

Středové displeje s oddělenými ovládacími panely se vyrábějí ve více variantách: 

 bafang displeje

Za zmínku stojí, že třetí a čtvrtý z leva mají USB výstup pro nabíjení telefonu 5V 500mA a třetí z leva má navíc Bluetooth.  

 

Displej s integrovanými tlačítky v dosahu levého palce 

Středový displej s odděleným panelem s ovládacími tlačítky je stále častěji nahrazován minimalistickým displejem s integrovanými tlačítky, který je umístěn v dosahu levého palce. Tím vzniká na řídítkách více prostoru zejména na instalaci řídítkové brašny.

 Bafang displej mini

Tento displej má stejné funkce, jako středový, ale nezobrazuje denní vzdálenost a nemá světelný senzor.

Opět existuje více variant, jak v provedení LCD tak LED, záleží na výrobci elektrokola, který na kolo použije.

 

 bafang ovládací panely

Zajímavé je že Bluetooth existuje i u ovladače LED (vlevo), prostřední nemá ani bluetooth, ani USB nabíječku, displej v pravo má naopak obojí.

K čemu je bluetooth u displeje?

Tato funkce umožňuje propojení s chytrým telefonem a vyhodnocení a sdílení nastřádaných dat v aplikaci Bafang Go.

  Bafang GO

V aplikaci Bafang GO si každý najde ta data, která jsou pro něho důležitá. Samozřejmostí je možnost sdílení s přáteli. Aplikace zatím nemá moc příznivců.

 

Tichá voda břehy mele

Bafang je největším výrobcem motorů pro elektrokola na světě, vyvíjí a vyrábí široké spektrum pohonů pro elektrokoloběžky, elektrokola a elektromotocykly. Kvalitou a parametry šlape na paty značkovým výrobcům. Pro dokreslení širokého záběru výrobků značky Bafang uvádím zajímavé řešení středového motoru s kardanem. Středový motor má torzní senzor, gearsenzor a přípravu na e-brake, řazení převodů probíhá v planetové převodovce. Stvořeno pro městská kola.

bafang kardan

Ideální poměr cena / výkon

Díky příznivé ceně a modernímu designu použitých komponentů je středový motor Bafang  zajímavou alternativou k zavedeným značkovým pohonům. Žádáte-li vysoký výkon v dobrém poměru k ceně a nepotrpíte si na zvučná jména světových značek, pak Vás středový pohon MaxDrive určitě nadchne.

Author 2019

Cross 29 - zcela nový segment kol od Authora pro rok 2019

Inspirován automobily

Změna celkového konceptu krosových kol se týká všech modelů z kategorie CROSS. Nový segment nazvaný Cross 29 je jakousi obdobou stále populárnějších „crossoverů" mezi osobními automobily. Jedná se o jakýsi přechod mezi dosavadními, čistě krosovými modely a devětadvacítkovými MTB biky.

Více pohodlí

Cílem je nejen výrazné navýšení pohodlí dané o něco širšími plášti a vyšším zdvihem přední vidlice, ale také celkem zásadní zlepšení terénní prostupnosti, kdy lze Cross 29 pouhou výměnou plášťů přestavět na plnohodnotný sportovní 29" bike. Určité prolínání zažitých kategorií má v tomto případě skutečně smysl.

Vyšší zdvihy

Pakliže se zaměříme na jednotlivé úpravy, tak všechny modely nově využívají přední vidlice s 80mm zdvihem namísto původních šedesáti milimetrů. V drtivé většině jsou proto použity čistě bikové vidlice dovolující bezproblémovou montáž standardních dvoupalcových terénních plášťů.

Upravené rámy

Pro tentýž účel byly upraveny také zadní stavby všech rámů kategorie Cross 29. Další důležitou úpravou jsou o 40 až 60 mm širší řídítka, nabízející komfortnější úchop po vzoru devětadvacítek.

Širší pneumatiky

Pláště byly nahrazeny širšími, kdy se z dosavadních 42 milimetrů přešlo na 1,75", což je v reálu nějakých 45 až 47 milimetrů. Ráfky i pláště nově neponesou označení 28", ale již 29", opět po vzoru MTB segmentu.

Jasná filosofie konstruktérů kol Author

Cross 29 v podání Authora je jakýsi hybrid kombinující kros a 29" bike. Konstruktéři od Authora reagují na to, že řada uživatelů devětadvacítek jezdí zpravidla pouze po zpevněných cestách a stezkách, kdy s sebou zbytečně tahá široké, hůře se odvalující pláště, a nová kategorie pro ně bude tím pravým. Současně uspokojí dosavadní uživatele krosů, kteří naopak vyrážejí i na klasické lesní a polní cesty, kde by uvítali lepší terénní prostupnost, adhezi nebo pohodlí. Podobně jako v městské džungli stále více řidičů sahá po crossoverech, z důvodu vyšší stavby karoserie, pohodlí při nastupování i přehlednosti zajištěné vyšším posedem...

Výjimkou je Synergy

Kategorie Cross 29 zahrnuje všechny dosavadní modely krosové řady – od těch nejlevnější až po nejdražší, pouze s výjimkou karbonového modelu Synergy, jenž i nadále zůstává typickým krosem, ovšem velmi lehkým a špičkově osazeným. Koncept Cross 29 se samozřejmě týká i dámských modelů série ASL.

 

Elektrokola CITY:

Novinky v retro stylu 

Úplnou novinkou dosavadní kategorie Touring je čtveřice modelů řady City. Styl, maximální možná elegance a jízdní komfort a k tomu zcela záměrná retro nota podpořená jak samotnými designy, tak i osazením a doplňky.

Voyage a Gloria

Dva základní modely nazvané Voyage (pánská verze) a Gloria (dámská varianta), vždy ve dvou odlišných designových kombinacích, jsou doslova potěchou oka. Použité odstíny, fonty písma, stylová sedla, gripy, nosiče či blatníky – to vše dotváří nezaměnitelný styl. Pakliže máte v plánu se ve městě mezi obchodními jednáními pohybovat rychle a stylově, řada City je určena právě pro vás.

Cesta z města

Nabízené převody a použití duralových rámů jsou však nadále zárukou určité sportovnosti, takže kola použijeme nejen ve městě typu Hradce Králové, ale i ve zvlněném terénu. Praktický „cesťák" zkrátka nikdy v minulosti nevypadal elegantněji

E-bikes Author v roce 2019

 
Mezi elektrokoly Author nejenže přibylo hodně nových modelů, a to s výkonným středovým pohonem, ale současně se důležité
inovace dotkly také dosavadních bestsellerů. Týká se to třeba špičkových modelů Elevation, u nichž byla přepracována geometrie ve stylu současných „trailových" trendů. Prodloužení předního trojúhelníku a lehké položení hlavy (o 35 mm delší rozvor) zde navyšuje klíčovou stabilitu, aniž by tím utrpěla ovladatelnost. Tyto modely nadále spoléhají na osvědčený středový pohon Shimano Steps.

Nový Engine

Nové terénní e-biky představuje model Engine ve 27,5" i 29" verzi. Sázka na středový motor Bafang nabídne kombinaci vysokého výkonu, spolehlivosti a dostupnější ceny. Rámy se semi-integrovanou baterií na spodní trubce vypadají díky svým ostře řezaným rysům velmi moderně a jsou doplněny lehkými vzduchovými vidlicemi RST Aerial. Geometrie se 68° úhlem hlavy vychází z výše představeného, inovovaného modelu Elevation.

Nový Edict a Essence

Neméně důležité novinky představuje dvojice Edict a Essence. Tedy opět modely využívající středový pohon Bafang, doplněný o informační displeje s Bluetooth technologií na řídítkách, a konstrukčně vycházející ze standardních kol nové kategorie Cross 29". Jinými slovy se jedná o sportovně laděné krosy, nabízející řadu prvků kategorie MTB 29", včetně lepší terénní prostupnosti, jízdní stability a vyšší porce komfortu jezdce.

Inovovaný Element a Electra

Zcela novou rámovou platformou využívající středový motor disponuje rovněž „touringová" dvojice Element / Electra. Nosičovou baterii a výkonný středový pohon zde doplňuje vybavení snad veškerými možnými doplňky. Dámský model Electra byl přepracován pro nízký nástup, ve stylu komfortních kol holandského typu.

Přepracovaný Elan

Městská komfortní elektrokola řady Elan pak dostala přepracovaný rám s velmi mohutnou spodní trubkou, z níž vyplývá moderní kompaktní design zahrnující kompletně vnitřní vedení veškeré kabeláže, a především velmi snadný nástup.

 

Dětská kola

Novinky pro rok 2019

Řada dětských kol Author byla pro sezónu 2019 je výrazně rozšířena, nejzásadnější novinky se týkají především juniorských biků s koly velikosti 26" či dokonce 27,5". Budeme-li postupovat od největších, pak na samém vrcholu nabídky nalezneme nový

Topmodel Ultrasonic 27,5 (1x11)

což je vlastně dětské či spíše juniorské horské kolo na systému 1x11, se sadou Shimano SLX s dálkově zamykatelnou vzduchovou vidlicí. Průměr kol a nabídka velikostí (14" a 16") však z tohoto biku činí hodně univerzální stroj, mezi jehož cílovou skupinu budou patřit i sportovní bikerky, případně jezdci meších postav.

Champion 26 (1x10)

je jakousi levnější obdobou již letos oblíbeného stroje Ultrasonic 26. Je to výsledek snahy přijít s cenově co nejdostupnějším kolem a současně lehkým kolem, s převody 1x10, vážícím těsně okolo deseti kilogramů, což se v reálu skutečně povedlo. Spojujícím znakem juniorských 26" i 27,5" modelů jsou například i lehké a hodně rychlé kevlarové pláště CST B-Trail a řada dalších detailů.

A-matrix disc (1x9)

Neméně důležitým modelem je pak nový A-Matrix Disc, odpovídající na požadavek cenově co nejdostupnější „dětské" šestadvacítky na kotoučích a systému převodů 1x9, s cenovkou do deseti tisíc korun.

Record 16 - 6,5 kg

Poslední novinkou v dětských kolech je model Record 16 – nejlehčí 16" model s ahead predstavcem, jednou rychlostí a duralovými komponenty, díky nimž se toto dětské kolečko dostalo na hmotnost 6,5kg!

Gravel 

Ronin a Ronin SL

Ve stále rozšiřující se kategorie gravel je pro rok 2019 i nadále vyráběna  dvojice modelů Ronin, kdy prestižní verze SL z trubek Reynolds využívá karbonovou přední vidlici, kónickou hlavu a řadu typických konstrukčních prvků, včetně nádherných odlehčených zadních patek s pevnou osou.

Aura XR 3x jinak

Kolekce 2019 však nabídne hned trojici gravel modelů Aura XR, kdy nejvyšší Aura XR5 vsadí na úplně novou sadu Shimano 105, vycházející z letošní Ultegry. Celá řada XR pak využívá tentýž rám ze slitiny 6061 s trojitě zeslabovanou stěnou a výrazným slopingem.

Ještě jste nezkusili Gravel?

 Kategorie gravel oslovuje stále více zájemců, někteří právě takovým modelem nahrazují celý svůj dosavadní „vozový" park, jiní tato kola používají v roli celoročních tréninkových parťáků – každopádně možnosti využití jsou hodně široké a Author dává na tuto kategorii velký důraz.

 

Celoodpružené kola
V případě celoodpružených modelů nedochází k výrazným změnám. Fully řady A-Ray, karbonové i duralové, byly zásadní novinkou pro letošní rok a rozhodně nebylo nutné do jejich podoby výrazněji zasahovat. Určité změny se dotkly vlastně pouze prestižní verze A-Ray 29 Team, určené pro závodní maratonské nasazení. Namísto původního konceptu 2x11 od Shimana je bike nyní osazen sadou Sram GX Eagle, v duchu trendů využívající převody 1x12.

Velké změny se nedotkly ani oblíbeného Patriota, nabízeného ve dvou verzích, přičemž řada Ninja bude v kolekci 2019 zastoupena už jediným bikem s dodatkem FR.

Novinky v kategorii 29"

Nový karbonový rám 

Zásadní změnou  je úplně nový karbonový rám použitý u elitních 29" hardtailů. Oproti předchozí verzi vsadil na kratší zadní stavbu s boostovou koncepcí, dále na asymetrické vytvarování řetězových vzpěr a na přepracovaný úhel hlavové trubky.

Zábavnější geometrie

Zkrácení zadní stavby a současně dostatek prostoru pro zadní plášť dovolilo předsazení sedlové trubky před středové pouzdro. Jízdní pozice se nezměnila, je i nadále sportovně-závodní, současně se však ještě zlepšila ovladatelnost kola. Geometrie by nyní měla být zábavnější, s určitým trailovým přesahem, ovšem bez jakýchkoli s tím souvisejících negativ pro čistě závodní určení.

Konstrukční prvky

Nový rám je  navíc ve srovnání s předchůdcem ještě o něco tužší a právě kombinací tuhosti, nízké hmotnosti a schopnosti pohlcovat otřesy má ambice zařadit se mezi špičkové rámy v kategorii devětadvacítek HT. Použité konstrukční prvky, s extrémně širokou a plochou monostay vzpěrou u napojení na sedlovou trubku a podobně zploštělými horními rameny zadní stavby, dávají tušit, že se vývoj rámu snažil zohlednit veškeré požadavky náročných závodníků. Nemůže chybět kompletní vnitřní vedení se side-swingovou koncepcí pro montáž přesmykače.

Mínus 50 gramů

Rám je proti předchůdci lehčí o nějakých padesát gramů, ale to nebyl prvořadý požadavek při jeho vývoji. Výše popsaný karbonový rám (nabízený ve třech kvalitativních kategoriích – jak jsme si u Authoru zvykli) najdeme u pětice nejvýše postavených devětadvacítek, od populárního Moduse 29 až po špičkový Magnum 29.

Reinkarnovaný Master a bestseller Modus

Novinkou v nabídce je reinkarnovaný Master spoléhající na komponenty Eagle 1x12 sady Sram NX. Mezi předpokládané bestsellery dané kategorie bude podle nás nepochybně spadat nový Modus 29 se sadou Deore 2x10, tedy s kazetou 11-42 a klikami v „Boostu".

Duralové devětadvacítky

Na první pohled se zdá, že osvědčené modely na duralových rámech zůstaly bez úprav, větší změna se však u nejvyšších třech modelů odehrála u kompletních vnitřních tahů či u zadních patek využívajících pevnou osu či Post Mount úchyt přesunutý dovnitř zadního trojúhelníku. Píšeme-li o nejvýše postavených modelech na alu rámech, pak nelze opominout typ Orion 29, osazením určitou obdobu karbonového Masteru, sázející na Sram NX s převody 1x12 Eagle, a k tomu na lehkou vzduchovou vidlici F1RST, tedy to nejlepší od RSTéčka.

 

popisky Haibike

Detailní popis produktu HAIBIKE XDURO Nduro 2.0 500Wh 2019

POHONNÝ SYSTÉM

 • Motor Yamaha PW-X System, 250W, 80Nm, 25km/h
 • Displej Yamaha Side Switch 1.7" LCD, 7 funkcí
 • Baterie Yamaha Lithium Ion, 500 Wh
 • Nabíječka Yamaha rychlá nabíječka 4A

KOMPONENTY ELEKTROKOLA

 • Rám aluminium 6061, hydroformed, Gravity Casting Interface, Tapered head tube, pevná osa M12 (1.75) x 148mm, kotoučová brzda Post Mount, zdvih: 180mm
 • Vidlice RockShox Yari RC Lockout, vzduch, zdvih: 180mm, hliníkový sloupek 1 1/8" - 1 1/2" zeslabený, pevná osa
 • Tlumič RockShox Super Deluxe RC3, vzduch
 • Řazení Sram NX, 11-rychlostní
 • Řadící páčka Sram NX, Trigger radic
 • Kazeta Sram PG1130, 11-42 zubů
 • Řetěz Sram PC1110
 • Převodník Haibike Components The Chainring, 38, hliník
 • Vodítko řetězu Haibike aluminium/nylon přímá montáž
 • Brzdové páčky Tektro Orion M735, hliník
 • Brzda přední Tektro Orion M735, 203mm, hliník, 4-pístková kotoučová brzda
 • Brzda zadní Tektro Orion M735, 180mm, 2-pístková kotoučová brzda
 • Plášť přední Maxxis Minion DHF, 66-584, skládací
 • Plášť zadní Maxxis Minion DHR II, 66-584, skládací
 • Ráfky Rodi Tryp 35, nýtovaný, ráfek s dutinou, hliník
 • Náboj přední Haibike Components TheHub ++ Pevná osa 15x110mm
 • Náboj zadní Haibike Components TheHub ++ pevná osa 12x148mm
 • Paprsky Sapim Leader, černá
 • Řídítka Haibike Components TheBar ++ 780mm
 • Gripy Haibike MTB Griffe
 • Představec Haibike Components TheStem 2, A-head, Bar bore: 31.8mm
 • Hlavové složení A-Head Tapered, Cartridge, hliník
 • Sedlo Haibike Components TheSaddle X
 • Sedlovka XLC AllMtn, Remote, teleskopická, 31.6mm
 • Pedály MTB platformové pedály, hliník
 • Hmotnost 22.9kg
 • Maximální nosnost elektrokola 120kg
 • Velikost - průměr kol 27.5"

Detailní popis produktu HAIBIKE SDURO HardNine 4.0 500Wh 2019

 POHONNÝ SYSTÉM

 • Motor Bosch Performance CX, 250W, 75Nm, 25km/h
 • Displej Bosch Purion
 • Baterie Bosch PowerPack, 500 Wh
 • Nabíječka Bosch rychlá nabíječka 4A

KOMPONENTY ELEKTROKOLA

 • Rám aluminium 6061, HD Interface, rychloupínák 5 x 135mm, kotoučová brzda Post Mount
 • Vidlice SR Suntour XCR Air LO-R Lockout, vzduch, zdvih: 100mm, ocelový sloupek 1 1/8", rychloupínák
 • Řazení Shimano Deore M6000, 10-rychlostní
 • Řadící páčka Shimano Deore M6000, rapidfire
 • Kazeta Shimano HG500, 11-42 zubů
 • Řetěz KMC e10S
 • Převodník Haibike CNC sprocket černá, plus, 16, ocel
 • Brzdové páčky Tektro M275, hliník
 • Brzda přední Tektro M275, 180mm, 2-pístková kotoučová brzda
 • Brzda zadní Tektro M275, 180mm, 2-pístková kotoučová brzda
 • Pláště Schwalbe Smart Sam, 57-622
 • Ráfky Rodi Black Rock 21, nýtovaný, ráfek s dutinou, hliník
 • Náboj přední Haibike Components TheHub +
 • Náboj zadní Haibike Components TheHub +
 • Paprsky Sapim Leader, černá
 • Řídítka Haibike Components TheBar + Topflat 720mm
 • Gripy Haibike MTB Griffe
 • Představec Haibike Components TheStem +, A-head, Bar bore: 31.8mm, 7°
 • Hlavové složení A-Head Alloy 1 1/8", Cartridge
 • Sedlo Haibike Components TheSaddle
 • Sedlovka Haibike Components The Seatpost +, patentní, 31.6mm, hliník
 • Pedály MTB platformové pedály, hliník
 • Hmotnost 22.1kg
 • Maximální nosnost elektrokola 120kg
 • Velikost - průměr kol 29"
Vaše nefalšované recenze
na Heuréce
 

Jak zasíláme kola ?

před odesláním kolo vybalíme, sestavíme, seřídíme a pak znovu částečně rozebereme a zabalíme do krabice

Přidejte se k nám na Facebooku

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info