Metody nabíjení baterií

Ještě než se dostaneme k otázce, jak nejlépe nabíjet Lithiový akumulátor elektrokola, podíváme se na základní nabíjecí metody.

Zajímá nás sice nabíjení Lithiových akumulátorů, ale pro porovnání nejdříve popíšeme nabíjení NiCD, nebo NiMh typicky tužkových baterií a pak nabíjení baterií olověných, které zná každý.

Metoda nabíjení konstantním proudem (baterie NiCd, NiMH...)

Tyto články snesou velmi hrubé, doslova macešské zacházení. Můžeme je vybít téměř na nulu a když je po několika měsících dáme do primitivní nabíječky, poskládané do série a pár hodin je necháme smažit, (nabíjení konstantním proudem), zcela jistě se vzpamatují a ochotně slouží dál. Pokud je přebíjíme, sice jim ubližujeme, snižujeme jejich životnost, přebytečná energie se však promění v teplo, tužkovky ale nevybuchnou a nevznítí se, (pokud to tedy záměrně nepřeženeme).

Metoda nabíjení konstantním napětím (baterie olověné)

Typicky je takto dobíjen akumulátor v automobilu. Akumulátor je nabíjen proudem (zpravidla hodnotou ve výši 40% kapacity akumulátoru) , který dodává alternátor (za jízdy) nebo nabíječka (při dobíjení v garáži) ale jen do okamžiku dosažení přesně stanoveného napětí. V tom okamžiku se proud tekoucí do akumulátoru začne zmenšovat a zjednodušeně nemůže dojít k přebití. Jediné, co je potřeba velmi přesně nastavit je nabíjecí napětí. Pokud máme levnou nabíječku, kde napětí není přesně nastaveno a zapomeneme ji včas odpojit, akumulátor zničíme přebitím.

 

Pozor na choulostivé Li-Ionky !

Naproti tomu Lithium-iontové baterie jsou velmi choulostivé na přebíjení a také na přílišné vybití. Jejich napětí je potřeba po celou dobu životnosti udržet mezi 2,5 a 4,2 V.

Nabíjet Li-Ion baterie je nutné pomocí speciální nabíječky většinou řízené mikroprocesorem a to ještě není všechno.

Metoda CCCV (Constant Current followed by Constant Voltage)

metoda CCCV nabíjení Li-Ion akumulátorů

Při nabíjení Lithium-Iontových akumulátorů se používá metoda CCCV (Constant Current followed by Constant Voltage). Jedná se o dvoufázové nabíjení, nejdříve konstantním proudem (baterie se nabíjí rychle) a v okamžiku, kdy akumulátor dosáhne předem stanoveného napětí, typicky 4,20V. Pak se nabíječka přepne do režimu udržování konstantního napětí (pravá část grafu, kde již nestoupá napětí, ale postupně klesá nabíjecí proud)  a v tomto režimu nabíjí články (nabíjení se zpomaluje) po stanovenou dobu.

Rychlonabíjení?

Uvedená metoda se dá zneužít v reklamních materiálech, kde prodejci často uvádějí, že právě ta jejich nabíječka má režim rychlonabíjení (za 2 hodiny nabije až 80% kapacity) a pak se přepne do pomalého nabíjení kde zbývajících 20% trvá druhé dvě hodiny.  Takto se ale chová každá správně nastavená nabíječka lithiových baterií.

Z výše napsaného je zřejmé, že není možné články akumulátoru zapojit do série, (tak jako například tužkové NiMh) připojit baterii na primitivní nabíječku a nabíjet po libovolnou dobu. V takovém případě by brzy došlo ke zničení baterie, včetně možnosti samovznícení, či výbuchu.

 

Jak správně nabíjet baterie?

Co je paměťový efekt?

Máme bezpečné připojení https 

Bezpečný nákup díky šifrovanému připojení SSL

Co znamená https a SSL?

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info