Metody nabíjení baterií

Ještě než se dostaneme k otázce, jak nejlépe nabíjet Lithiový akumulátor elektrokola, podíváme se na základní nabíjecí metody.

Zajímá nás sice nabíjení Lithiových akumulátorů, ale pro porovnání nejdříve popíšeme nabíjení NiCD, nebo NiMh typicky tužkových baterií a pak nabíjení baterií olověných, které zná každý.

Metoda nabíjení konstantním proudem (baterie NiCd, NiMH...)

Tyto články snesou velmi hrubé, doslova macešské zacházení. Můžeme je vybít téměř na nulu a když je po několika měsících dáme do primitivní nabíječky, poskládané do série a pár hodin je necháme smažit, (nabíjení konstantním proudem), zcela jistě se vzpamatují a ochotně slouží dál. Pokud je přebíjíme, sice jim ubližujeme, snižujeme jejich životnost, přebytečná energie se však promění v teplo, tužkovky ale nevybuchnou a nevznítí se, (pokud to tedy záměrně nepřeženeme).

Metoda nabíjení konstantním napětím (baterie olověné)

Typicky je takto dobíjen akumulátor v automobilu. Akumulátor je nabíjen proudem (zpravidla hodnotou ve výši 40% kapacity akumulátoru) , který dodává alternátor (za jízdy) nebo nabíječka (při dobíjení v garáži) ale jen do okamžiku dosažení přesně stanoveného napětí. V tom okamžiku se proud tekoucí do akumulátoru začne zmenšovat a zjednodušeně nemůže dojít k přebití. Jediné, co je potřeba velmi přesně nastavit je nabíjecí napětí. Pokud máme levnou nabíječku, kde napětí není přesně nastaveno a zapomeneme ji včas odpojit, akumulátor zničíme přebitím.

 

Pozor na choulostivé Li-Ionky !

Naproti tomu Lithium-iontové baterie jsou velmi choulostivé na přebíjení a také na přílišné vybití. Jejich napětí je potřeba po celou dobu životnosti udržet mezi 2,5 a 4,2 V.

Nabíjet Li-Ion baterie je nutné pomocí speciální nabíječky většinou řízené mikroprocesorem a to ještě není všechno.

Metoda CCCV (Constant Current followed by Constant Voltage)

metoda CCCV nabíjení Li-Ion akumulátorů

Při nabíjení Lithium-Iontových akumulátorů se používá metoda CCCV (Constant Current followed by Constant Voltage). Jedná se o dvoufázové nabíjení, nejdříve konstantním proudem a v okamžiku, kdy akumulátor dosáhne předem stanoveného napětí, typicky 4,20V. Pak se nabíječka přepne do režimu udržování konstantního napětí a v tomto režimu nabíjí články po stanovenou dobu .

Z výše napsaného je zřejmé, že není možné články akumulátoru zapojit do série, (tak jako například tužkové NiMh) připojit baterii na primitivní nabíječku a nabíjet po libovolnou dobu.

 

Jak správně nabíjet baterie?

Co je paměťový efekt?

Máme bezpečné připojení https 

Bezpečný nákup díky šifrovanému připojení SSL

Co znamená https a SSL?

 

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení