Jak vybrat dětské kolo

Jezdit na kole umí převážná většina z nás. Ale kdo z nás si pamatuje na ty úplně první chvíle na kole?

První krůčky

Na chvíle, kdy nám rodiče dali tu velkou cizí věc a začali nás na ní učit jezdit. Pro každého je to krok kupředu, a na tom, jak se rodiče postavili k učení jízdy na kole závisí mnohé. Rodiče v tu chvíli pokládají jeden ze základních kamenů vztahu ke kolu, ke sportu a k poznávání a učení se nových věcí.

V pozici učitele

Proto ve chvíli, kdy se sami ocitáme v pozici učitele je důležité si uvědomit několik základních věcí, které je třeba dodržet, chceme-li aby naše dítě později nevzpomínalo na první krůčky s kolem jako na traumatické zážitky (spojené například s příliš velkým rámem kola), ale aby se kolo stalo jeho kamarádem. Jízda na kole by měla být pro dítě zábavou, malý cyklista si i zvyšuje svou fyzickou kondici a v neposlední řadě je to cesta, jak být s dítětem v pohybu.

Očima psychologa

Jízda na kole pozitivně ovlivňuje dětské sebevědomí – však si vzpomeňte, jaký je to pocit, moci sám na vlastním kole prozkoumávat okolí! Každé dítě je jinak pohybově nadané a pokud se vám zdá, že ve srovnání s ostatními dětmi motoricky zaostává, rozhodně nemá smysl "tlačit na pilu". Případné špatné zážitky s prvním kolem mohou být zcela demotivující. Vývoj každého dítěte nemusí probíhat podle našich plánů a proto se obrňme trpělivostí.

Odrážedla - nácvik rovnováhy

(přibližný věk 2-4 roky, výška 90-105cm, výška v rozkroku 35-45 cm)

ještě než dítě posadíte na kolo, je vhodné pořídit mu kvalitní odrážedlo. Kvalitní odrážedlo se vyznačuje tím, že má lehký kovový rám, nafukovací kola na kuličkových ložiskách, též hlavové složení na kuličkových ložiskách a plynule nastavitelnou výšku sedla. To je důležité pro časté seřizování výšky sedla s tím, jak dítě roste, protože optimální je, pokud sedící dítě dosáhne nepokrčenýma nohama, celou plochou chodidel na zem.

Odrážedlo by mělo disponovat ruční brzdou s nastvitelnou délkou kroku brzdové páky, tak aby na ni dítě bez problémů dosáhlo a naučilo se ji používat. Ve dvou letech ji sice ještě používat nebude, v pohodě zastaví podrážkami o zem, ale jakmile si na odrážedlo zvykne, začne na něm řádit, i na mírném svahu se bez brzdy neobejde.

Při výběru odrážedla se také zajímejte o jeho hmotnost, neboť nejenže s těžkým odrážedlem bude dítě zápasit, ale až jej jízda na odrážedle omrzí, budete to právě vy, kdo těžké odrážedlo ponese v ruce domů. Dobrá odrážedla váží pod 4 kg.    

 

12" kola - balanční kolečka a torpédo

(přibližný věk 2-4 roky, výška 90-105cm, výška v rozkroku 35-45 cm)


Dvanáctipalcová kola jsou určena pro nejmenší začínající jezdce. Jsou standardně vyráběna a dodávána s balančními kolečky a protisměrnou šlapací brzdou (torpédem). Ta jsou velmi důležitou pomůckou při nácviku jízdy, hlavně v počátcích, než se dítě naučí kolo ovládat a držet rovnováhu. Na prvním kole se děti seznamují se zákony setrvačnosti, šlapáním, řízením a brzděním, proto je důležité vybrat vhodné kolo. Postupem času se dají balanční kolečka zvedat, aby se o ně dítě během jízdy neopíralo, až se odstraní definitivně.

S nástupem odrážedel se ukázalo, že o dvanáctipalcová kola není zájem, děti, pro které je těžké šlapání na dvanáctce, vydrží déle s odrážedlem a pak přecházejí rovnou na kola 14"-16"

14" kola

(přibližný věk 3-5 let, výška 90-105 cm, výška v rozkroku 40-50 cm)

Tento rozměr není v tuzemsku příliš obvyklý ale postupně se zabydluje, v našem obchodě například kola od značky WOOM.

16" kola 

(přibližný věk 5-8 let, výška 105-120cm, výška v rozkroku 45-55 cm)

Dalším stupínkem jsou kola šestnáctipalcová, zde se také setkáváme s torpédem a balančními kolečky, nicméně bývá zde již první ráfková skutečně použitelná brzda.  Pokud na předchozím kole ráfková brzda chyběla, je nejvyšší čas aby se dítě seznámilo s brzděním pomocí páky na řídítkách (která by měla odpovídat svým tvarem a velikostí dětské ruce), avšak stále bude mít jistotu v brzdění torpédem.

18" kola

(přibližný věk 6-9 let, výška v rozkroku 50-60 cm)

Od kol tohoto rozměru se také ustupuje a se sháněním náhradních dílů je to podobné, jako v případě kol 14".

20" kola -první přehazovačka

(přibližný věk 7-10 let, výška 120-135 cm výška v rozkroku 55-63 cm)

S balančními kolečky jsme se rozloučili nejpozději u 16" kola ( stále existují i kolečka do 20", ale ta jsou určena zejména pro hendikepované děti) a s torpédem již také. (torpeda se ale nadále vyskytují na 20" kolech BMX) Dvacetipalcová kola jsou opatřena přední i zadní ráfkovou brzdou a první přehazovačkou. Řazení je gripshiftové, (otočná rukojeť) z důvodu bezpečnosti a snadnějšího ovládání dítětem. Pokud se na kole 20" vyskytne páčkové řazení, které dospělý člověk zvládá jedním prstem, dítě potřebuje sílu celé dlaně a pak může nechtěně zatočit. Je potřeba zmínit, že i otočná rukojeť vyžaduje poměrně velkou sílu a tak děti v prvním roce většinou nepřehazují a jezdí na jeden převod, který jim zařadí rodiče.

24" kola - všechny znaky dospělého kola

(přibližný věk 9-12 let, výška 135-150 cm, výška v rozkroku 60-72 cm)

Tato kola mají už všechny znaky a výbavu kola pro dospělé (až na délku klik, které jsou samozřejmě kratší), dá se říci, že je to kolo tříčtvrteční. Přehazovačku doplňuje i přesmykač a kolo pak disponuje 18-30 převody, na řadu přichází i odpružená vidlice. Právě na odpružené vidlici mnozí výrobci šetří a na kolo montují jen jakousi maketu s tvrdou pružinou, která se pod dítětem ani nehne. Při výběru proto hledáme měkkoučkou vidlici, nebo dáme přednost vidlici pevné - neodpružené. Takové "tříčtvrteční" kolo se již blíží cenou kolu pro dospělé.

26" kola novinka roku 2014

(přibližný věk 10-13let ,  výška 140-160cm, výška v rozkroku 65-75 cm)

S příchodem dospělých kol s rozměrem pneumatik 29" přišli konstruktéři značky AGANG s nápadem vytvořit dětskou devětadvacítku. Hlavním důvodem je, že větší průměr kol umožňuje lepší průchodnost terénem. Dětská kola 26" se tedy vyznačují extrémně nízkým rámem (cca 13") krátkým představcem a pneumatikami 26". Mají všechny atributy dospělého kola a jsou určena dětem od výšky cca 145 cm.

Chyby při výběru dětského kola

Při výběru kola hraje hlavní roli výška dítěte, které by mělo z kola dosáhnout pohodlně na zem. Největší chybou bývá nákup většího kola, do kterého má potomek dorůst. Problém je však v tom, že příliš velké kolo se stává pro dítě spíše nebezpečím – nedosáhne bezpečně nohama na zem, kolo je příliš velké pro správnou manipulaci a v neposlední řadě na něm dítě špatně sedí – je příliš natažené. Výběr špatného kola, stejně jako přístup k učení, vede ke špatným návykům.

Kam dál?

Dětská kola v e-shopu podle kategorií

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení