Co je paměťový efekt - povídá se, že...

Předně je třeba říci, že pojem Paměťový efekt je lidové sousloví, které se vžilo pro jev, který byl poprvé pozorován a popsán v padesátých létech minulého století u NiCd akumulátorů pro kosmické aplikace (S.Gross: Studie spolehlivosti NiCd akumulátorů pro NASA) a jeho mechanizmus byl vysvětlen v první polovině sedmdesátých let.

Povídá se, že ...

Pokud je niklokadmiový akumulátor vybíjen pouze z části a pak opětovně nabíjen na plnou kapacitu, může se stát, že po čase si "zapamatuje" jako výchozí stav hodnotu, na které začalo nabíjení a pak není ochoten vydat celou svou kapacitu ale jen její část. 

A obchodníci s akumulátory doporučují vybíjet akumulátor úplně, aby si nemohl zapamatovat jako výchozí hodnotu třeba 50% kapacity.

Ve skutečnosti

se jedná o tzv. druhý vybíjecí cyklus u NiCd akumulátorů, kdy při opakovaném vybíjení NiCd akumulátorů (minimálně 50 –100 × za sebou) na malou, ale vždy stejnou hloubku vybití, kdy dochází ke změně velikosti částic aktivní hmoty kadmiových elektrod

a u akumulátoru pak při vybíjení dojde ke skokovému poklesu napětí o 0,05 - 0,1 V!  

Tedy nula, nula nic, při tom ale prakticky nedochází k poklesu kapacity!

 

Paměťový efekt je nesmysl - jedná se o druhý vybíjecí stupeň akumulátoru charakterizovaný poklesem napětí o 0,05-0,1V

Tento jev je reverzibilní, takže stačí takhle "nemocný akumulátor" několikrát hluboce vybít a nabít rychlonabíječkou, dojde k tzv. rekrystalizaci záporné elektrody akumulátoru a efekt zmizí.

Doposud bylo posáno několik dalších mechanizmů vzniku druhého vybíjecího stupně (nikoliv paměťového efektu) u NiCd, ale i také u NiMH a Li akumulátorů. Autoři uvádí některé z nich, popravdě kromě třetího bodu tomu moc nerozumím (TF):

• Vznik intermetalické sloučeniny Ni5Cd21
• Fázové transformace
• Krystalizace na kladné elektrodě
• Efekt přídavku Li

Závěr: Při běžném používání NiCd akumulátorů se s paměťovým efektem nesetkáme.

Je i velice obtížné tento jev nasimulovat v laboratorních podmínkách.

Naproti tomu se stále setkáváme s nabídkou zázračných nabíječek, jenž dokáží odstranit paměťový efekt u každé baterie.

Ve skutečnosti se jedná o klamání laické veřejnosti.

Nejhorší na celé věci je, že zákazníci se takto získané "poznatky" snaží aplikovat na lithiové baterie, které potřebují zcela odlišné zacházení (nevybíjet až do dna, naopak udržovat Lithiovou baterii nabitou, nejlépe na 90%...)

Jak správně nabíjet lithiové baterie

Diagnostika baterií elektrokol v našem servisu

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení