KAMENNÁ PRODEJNA : Čistovická 499/54, Praha 6 (Mapa Google)
Otevřeno po-pá 10:00-18:00, ve čt do 20:00. Telefon prodejna: 725 729 111.
Tel. servis 603 553 973, nebo 725 729 111, Servis ROCK SHOX jen 603 553 973.
Příjem zakázek do servisu prosím objednávejte lelefonicky předem.

Jak správně skladovat baterii?

Na životnost baterie má kromě způsobů nabíjení a vybíjení, značný vliv způsob skladování a to ve dvou aspektech.

1. napětí baterie

2. teplota

a za třetí bychom mohli dodat vlhkost (zvýšená vlhkost pochopitelně škodí)

Napětí baterie

V článku Jak správně nabíjet baterie jsme popsali oblast napětí, kdy baterie vykazuje nejdelší životnost v provozu. Co platí pro provoz ale neplatí pro skladování. Pokud si koupíme novou baterii, zpravidla není nabitá na 100%. Není to z toho důvodu, že by někde dlouho ležela (což pravda být může), ale proto, že výrobci vědí, že pro co nejmenší pokles kapacity během skladování je vhodné udržovat napětí někde nad 60% kapacity. 

Teplota baterie za provozu

Lithiové baterie mají sice široký rozsah pracovních teplot (od -10 do + 60 stupňů Celsia) avšak ideální rozmezí je od 0 do 25 stupňů. Většina lithiových baterií (a to zejména v telefonech ) má zabudovaný termistor, který v případě teploty pod nulu, nebo nad 50 stupňů vůbec nedovolí baterii nabíjet. 

Pokud nechceme baterii ubližovat, nenechávejme ji zbytečně na přímém slunci, v autě, kde v létě může vnitřní teplota vystoupat nad 60 stupňů a pokud se stane, že během jízdy se zahřála, je vhodné ji před nabíjením nechat vychladnout pod 25 stupňů. Pokud baterii používáme v mrazu, je vhodné ji před a po použití uchovávat v místnosti, kde nemrzne. Existují i izolační "oblečky" pro použití baterií v mrazu.

Teplota baterie při skladování

V tabulce z battery university com vidíme vliv teploty na pokles kapacity baterie uskladněné po dobu jednoho roku. Z výsledků je zřejmé, že baterii nesvědčí vysoká teplota ani nabití na 100 %. Baterii naopak svědčí teplota lehce nad nulou a nabití na nižší kapacitu (v tabulce byly baterie testovány při 40% nabití, ale doporučuje se skladování přibližně na hodnotě 60% kapacity).

 

závislost ztráty kapacity baterie na teplotě skladování

Závěr:

Při dlouhodobém uskladnění baterie je vhodné snížit kapacitu na 60% a uskladnit baterii v suchém prostředí při teplotě lehce nad nulou. A samozřejmě baterii každé dva měsíce kontrolovat.

Snížit napětí baterie můžeme odpojením nabíječky během nabíjení podle ukazatele na baterii, nebo na displeji v případě, že jsme si jisti, že tento ukazatel je dostatečně přesný. Druhý způsob je, že před uskladněním dobijeme baterii na plno a krátce se projedeme, aby napětí pokleslo. 

 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení