KAMENNÁ PRODEJNA : Čistovická 499/54, Praha 6 (Mapa Google)
Otevřeno: Po-Pá 11:00-18:00, čt do 20:00
Telefon prodejna: 725 729 111
V pondělí 29.11. otevřeno od 12:00 hodin.
Běžný servis bez objednání. Servis odpružených vidlic doporučujeme
dohodnout s mechanikem na 603 553 973

Jak správně skladovat baterii?

Na životnost baterie má kromě způsobů nabíjení a vybíjení, značný vliv způsob skladování a to ve dvou aspektech.

1. napětí baterie

2. teplota

a za třetí bychom mohli dodat vlhkost (zvýšená vlhkost pochopitelně škodí)

Napětí baterie

V článku Jak správně nabíjet baterie jsme popsali oblast napětí, kdy baterie vykazuje nejdelší životnost v provozu. Co platí pro provoz ale neplatí pro skladování. Pokud si koupíme novou baterii, zpravidla není nabitá na 100%. Není to z toho důvodu, že by někde dlouho ležela (což pravda být může), ale proto, že výrobci vědí, že pro co nejmenší pokles kapacity během skladování je vhodné udržovat napětí někde nad 60% kapacity. 

Teplota baterie za provozu

Lithiové baterie mají sice široký rozsah pracovních teplot (od -10 do + 60 stupňů Celsia) avšak ideální rozmezí je od 0 do 25 stupňů. Většina lithiových baterií (a to zejména v telefonech ) má zabudovaný termistor, který v případě teploty pod nulu, nebo nad 50 stupňů vůbec nedovolí baterii nabíjet. 

Pokud nechceme baterii ubližovat, nenechávejme ji zbytečně na přímém slunci, v autě, kde v létě může vnitřní teplota vystoupat nad 60 stupňů a pokud se stane, že během jízdy se zahřála, je vhodné ji před nabíjením nechat vychladnout pod 25 stupňů. Pokud baterii používáme v mrazu, je vhodné ji před a po použití uchovávat v místnosti, kde nemrzne. Existují i izolační "oblečky" pro použití baterií v mrazu.

Teplota baterie při skladování

V tabulce z battery university com vidíme vliv teploty na pokles kapacity baterie uskladněné po dobu jednoho roku. Z výsledků je zřejmé, že baterii nesvědčí vysoká teplota ani nabití na 100 %. Baterii naopak svědčí teplota lehce nad nulou a nabití na nižší kapacitu (v tabulce byly baterie testovány při 40% nabití, ale doporučuje se skladování přibližně na hodnotě 60% kapacity).

 

závislost ztráty kapacity baterie na teplotě skladování

Závěr:

Při dlouhodobém uskladnění baterie je vhodné snížit kapacitu na 60% a uskladnit baterii v suchém prostředí při teplotě lehce nad nulou. A samozřejmě baterii každé dva měsíce kontrolovat.

Snížit napětí baterie můžeme odpojením nabíječky během nabíjení podle ukazatele na baterii, nebo na displeji v případě, že jsme si jisti, že tento ukazatel je dostatečně přesný. Druhý způsob je, že před uskladněním dobijeme baterii na plno a krátce se projedeme, aby napětí pokleslo. 

 

Jak zasíláme kola ?

před odesláním kolo vybalíme, sestavíme, seřídíme a pak znovu částečně rozebereme a zabalíme do krabice

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info