KAMENNÁ PRODEJNA : Čistovická 499/54, Praha 6 (Mapa Google)
Otevřeno po-pá 10:00-18:00, ve čt do 20:00. Telefon prodejna: 725 729 111.
Tel. servis 603 553 973, nebo 725 729 111, Servis ROCK SHOX jen 603 553 973.
Příjem zakázek do servisu prosím objednávejte lelefonicky předem.
Plánovaná dovolená 29.7. - 11.8.

Odpružení pro vozík Croozer Velofiala

ODPRUŽENÍ
Při nákupu vozíku v roce 2005 nás nenapadlo, že bychom v budoucnu nějaké odpružení potřebovali, jenže i zdánlivě rovná lesní cesta s trochou kamenů a kořenů nás donutila jet doslova krokem a náš Kubík připomínal nudle v bandě. Kubík snášel drncání docela trpělivě, zato Terezka (o 3 měsíce mladší kamarádka) po přejetí každé nerovnosti dávala najevo svou nelibost pořádným řevem. V té době nebylo k přívěsům CROOZER nabízeno žádné odpružení. 

 

Upozornění:
Stránky o cyklopřívěsech neaktualizujeme, neboť vozíky a náhradní díly k nim už jen doprodáváme.
Stránky jsme vytvořili v letech 2009-2017, kdy jsme se cyklovozíkům aktivně věnovali a vyráběli k nim vlastní příslušenství.
Texty jsme nesmazali, neboť podle našeho názoru obsahují užitečné informace. Děkujeme za pochopení.

 

Pohled na bimbající se hlavu našeho dítěte při jízdě po panelkách v okolí Třeboně, nebo v Jizerských Horách mě přiměl hledat nějaké řešení.

Trochu historie:

 • Jako první jsem vyzkoušel  použít širší pneumatiky, tuto variantu jsem ale brzy opustil. 
 • dalším řešením byla výroba větších kol, namísto dvacetipalcových jsem vypletl kola o velikosti 26", ani to nebylo ono.
 • první odpružení bylo vyrobeno z rozřezané vidlice RST 286 
 • následovalo odpružení s gumovými lany nazvané "mini"
 • odpružení s gumovými lany bylo doplněno miniaturními parkovacími brzdami
 • všechny tyto kroky popisuji v historii odpružení pro vozíky Croozer Velofiala
 • v roce 2011 přicházíme s odpružením s vinutými ocelovými pružinami "Comfort" jež vyrábíme dodnes 

Odpružení pro Croozer Velofiala COMFORT (2011)

V roce 2011 přicházím s novým odpružením "Comfort" pro vozík Croozer s vinutými tlačnými pružinami po vzoru osvědčeného odpružení z vidlice RST, tentokrát však za nesrovnatelně nižší cenu oproti původnímu vzoru. Pokud jsem odpružení MINI pro Croozer nazval "kompromisem kompromisů", tak nové odpružení kompromisem rozhodně není.    

Nové komfortní odpružení pro cyklovozík Croozer

 

 

 • Základem řešení je rám uchycený mezi nárazníkem vozíku a montážním otvorem pro osu kola vozíku. Pohyblivé rameno s osou kola se otáčí na hřídeli v místě původního uchycení kola. Vinutá pružina s vedním a dorazy je umístěna mezi rámem a pohyblivým ramenem.
 • Pomocí vhodného přepákování lze volit mezi měkkým pružením s velkým zdvihem pro děti do 15 kg nebo tvrdším pružením s kratším zdvihem například pro použití na dvoumístném přívěsu.
 • Tvrdost odpružení lze nastavit ve 3 stupních (do 15 kg, do 25 kg nebo nad 25 kg hmotnosti posádky).
 • Hmotnost sady je přibližně 2,9 kg, demotované brzdy Croozer váží 0,8 Kg.
 • Odpružení je připraveno pro montáž miniaturních parkovacích brzd.
 • Výhodou je skutečnost, že odpružení Comfort je prakticky bezúdržbové.
 • Každá strana odpružení je v přívěsu Croozer uchycena ve dvou montážních bodech, montáž zabere několik minut, nedochází k žádnému zásahu do konstrukce přívěsu.

 

Kompatibilita odpružení Velofiala s vozíky vyrobenými od roku 2013

Odpružení Comfort pasuje na vozíky Croozer vyrobené od roku 2005 (vozíky s osami kol o průměru 12mm , dřívější měly průměr hřídelí 1/2" tedy 12,7mm) a to jak ve variantě s parkovacími brzdami, tak bez nich.

 

V roce 2013 výrobce vozíků přepracoval parkovací brzdy tak, aby se daly ovládat jednou pákou centrálně. Více o Croozeru 2013 zde . Tím se zkomplikovalo použití stávajícího odpružení COMFORT ECO a COMFORT BRAKE na nových Croozerech.

Odpružení Velofiala Comfort na Croozeru 2013

Comfort ECO 2013 bez parkovacích brzd.

V případě odpružení Comfort bez brzd se prakticky nic nezměnilo, jen je potřeba doplnit odrazky na záď vozíku, protože tyto jsou standardně umístěny na konstrukci parkovací brzdy a tu je potřeba demontovat.

Comfort BRAKE 2013 s parkovacími brzdami.

Po přepracování parkovací brzdy výrobce odstranil plastové růžice ze zadních kol vozíku, které sloužily jako protikus parkovacích brzd. Abychom neměnili podobu osvědčeného odpružení, doplnili jsme sadu odpružení o plastové kotouče, které jsou nyní přišroubovány do výpletů zadních kol a umožňují použití našich miniaturních parkovacích brzd, namontovaných na ramenech odpružení. Sadu jsme doplnili červenými 3M reflexními samolepkami, které nahrazují odrazky.

na obr. 1 kolo vozíku do roku 2012

na obr. 2 kolo vozíku od roku 2013

na obr. 3 kolo vozíku 2013 s plastovou růžicí dodávanou k odpružení Comfort Brake 2013

na obr. 4 namontované odpružení Comfort brake v poloze "zabržděno". 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení